Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
Nowinki z Jedynki nr 1 | Nowinki z Jedynki nr 2 | Nowinki z Jedynki nr 3 | Nowinki z Jedynki nr 4 | Nowinki z Jedynki nr 5 | Nowinki z Jedynki nr 6 | BIULETYN 80-LECIA SZKOŁY | NOWINKI Z JEDYNKI 80-LECIE |

Nowinki z Jedynki

Nowinki z Jedynki nr 1

 

NOWINKI Z JEDYNKI 
NR 1/2009

           

 

                   GAZETA REDAGOWANA PRZEZ UCZNIÓW

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA
W DZIAŁOSZYNIE

 

 

                              ,,Cudze chwalicie,swego nie znacie…”

 


        Dnia 10 października 2008  odbyła się wycieczka po Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Brali w niej udział uczniowie klas VI oraz Vb. Pogoda nam dopisywała, więc wyprawa zapowiadała się wspaniale. Naszym głównym celem było wejście na górę Zelce
i zwiedzanie jaskiń. Przy okazji mogliśmy podziwiać piękno okolic, które są tak blisko, a jednak nie do końca je znamy. Długą wędrówkę uprzyjemnialiśmy sobie zbieraniem grzybów, które wyjątkowo obrodziły tej jesieni. Po paru chwilach wszyscy mieli pełne torby podgrzybków
i maślaków. Zmęczeni marszem postanowiliśmy rozpalić ognisko i upiec kiełbaski, aby wzmocnić się na dalszą drogę. Kiedy wszyscy się najedli, napili, nazbierali grzybów, zgasiliśmy ognisko i poszliśmy zwiedzać jaskinie. Zwiedzanie jaskiń było fascynujące! Wszyscy koniecznie chcieli zrobić sobie pamiątkowe fotki. Oglądaliśmy też krajobrazy wapienne
i bardzo się one nam podobały. Po obejrzeniu ostatniej jaskini wszyscy byli już bardzo zmęczeni i wtedy ktoś wpadł na pomysł, aby zrobić wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Możecie je podziwiać, a po naszych minach odgadniecie, jakie wrażenia nam towarzyszyły.
O godzinie 14.00 byliśmy już w autokarze.
Tę wycieczkę będziemy wspominać przez wiele miesięcy i pamiętać o

powiedzeniu: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

                                     Marcin Mostowski, Adam Łakomy   klasa VI A

  

………………………………………………………………………………..

                                      Jak powstają bombki….?

     W grudniu 2008 roku odbyła się wycieczka do fabryki bombek choinkowych w Miliczu. Chętnych do zwiedzenia tego miejsca było tak dużo, że uczniowie naszej szkoły pojechali w dwóch grupach.  Wyjazd z Działoszynie zaplanowany był bardzo wcześnie, bo na 6 rano.

     Byliśmy jednak tak podekscytowani, że wczesna pora nam nie przeszkadzała.

Pierwszym celem naszej wyprawy był teatr w Kaliszu, gdzie mieliśmy obejrzeć przedstawienie p.t. „Wielkoludy”. Podróż szybko nam upłynęła. Umilaliśmy ją sobie śpiewem i rozmowami. Pani pilot zadawała nam różne zagadki geograficzne. Prześcigaliśmy się w odpowiedziach, chociaż pytania nie zawsze były łatwe. Przy okazji dowiedzieliśmy się też nieco o historii Kalisza. Wiemy, że jest to najstarsze miasto w Polsce.

      W teatrze zajęliśmy miejsca na balkonie, co było dla nas dodatkową atrakcją. Mogliśmy obserwować z góry, to co dzieje się na scenie. Spektakl był ciekawy, a zarazem śmieszny. Najbardziej utkwiły nam w pamięci kostiumy aktorów: bardzo kolorowe i oryginalne.

      Po obejrzeniu przedstawienia wyruszyliśmy do głównego celu naszej wycieczki – fabryki bombek. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi, jak wygląda produkcja takich ozdób. Ma miejscu najpierw mogliśmy obejrzeć pierwszy etap produkcji. Niezwykłym widokiem był dla nas obraz pań, które z rozgrzanego szkła,  przypominającego plastelinę lub bańki mydlane formowały przeróżne kształty: łabędzia, Mikołaja, bałwanka. Zobaczyliśmy także wystawę, która gromadziła bombki produkowane w fabryce od początku jej istnienia. Były bardzo piękne! Ostatnim i najciekawszym etapem było samodzielne malowanie bombek. Mieliśmy do dyspozycji odpowiednie narzędzia, ale to nie było wcale łatwe. Wszystkim jednak udało się ozdobić swoje bombki tak, jak sobie zaplanowali. Byliśmy bardzo zadowoleni z naszych dzieł. Na koniec każdy uczestnik wycieczki otrzymał jeszcze prezent: bombkę ze swoim imieniem.

     Wycieczka bardzo nam się podobała. Mieliśmy okazję przekonać się, jak wygląda produkcja ozdób choinkowych „ od kuchni”. To niezapomniane przeżycie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz w takich wyprawach będziemy uczestniczyć.

                                                                                                     Klaudia Lont kl. VI a

                                          ,,Szkolne imprezki”


  
  
W naszej szkole ciągle coś się dzieje. Organizowane są różnego rodzaju imprezy i zabawy. Uczniowie chętnie biorą w nich udział, wcielają się w rozmaite role, aby urozmaicić szkolne życie. Już odbyły się przedstawienia wystawione w Dniu Nauczyciela i z okazji rocznicy odzyskania niepodległości oraz w okresie świątecznym mieliśmy okazję kolejny raz obejrzeć

 scenki z narodzenia Jezusa. Jasełkom towarzyszyły przepięknie wykonane przez szkolny chór kolędy i pastorałki. Wszystkim udzielił się jakże magiczny, świąteczny nastrój. Oprócz występów uczniowie mogli się trochę zabawić. Samorząd Uczniowski przy współpracy Rady Rodziców zorganizował dyskotekę w Dniu Chłopca oraz zabawę andrzejkową. W salonie wróżb czarodziejka posiadająca szklaną kulę  przepowiadała przyszłość a wesoły klown zabawiał tańczące dzieci. Naszą szkołę odwiedził także Mikołaj!  I wszystkim grzecznym dzieciom rozdał prezenty! W najbliższym czasie odbędzie się zabawa choinkowa. Po ciężkiej pracy ( nauce) przez cały semestr przyda się na koniec trochę odprężenia. Mamy nadzieję, że kolejny raz będziemy się wszyscy świetnie bawili. A potem już tylko wolny czas i……ferie zimowe! Udanej zabawy!

 

                                                                         Sylwia Kogut, Justyna Cieśla  kl.VI B

                     

                                 
  ,,My też pamiętamy o innych…”

       Nasza szkoła  przez wiele lat wypracowała tradycje, które są jej częścią i żyją w naszych uczniowskich sercach. Jednym z elementów tej tradycji są różnego rodzaju akcje pomocy, w które bardzo chętnie wszyscy się angażują.

Już z końcem listopada  w naszej szkole organizowana jest akcja ,, Święty Mikołaj to ja” . Zbieramy dary dla domu Chleba Powszechnego ,, BETEL ‘’. Dzieci przynoszą środki chemiczne i artykuły spożywcze. Każdy może się wtedy poczuć świętym Mikołajem , bo może uszczęśliwić drugą osobę chociaż skromnym darem. Mieszkańcy ,, BETELU’’ być może dzięki temu wiedzą, że ktoś o nich pamięta. To bardzo ważne dla nas, bo w okresie bożego Narodzenia ciesząc się na piękne rodzinne Święta powinniśmy pamiętać, że są  i tacy, dla których ten czas nie jest tak wesoły i oczekiwany.

Tradycją w naszej szkole jest również udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki pieniędzy, która nosi nazwę „Góra Grosza’’. Każda klasa otrzymuje puszkę, do której zbiera pieniądze dla domów dziecka. Klasy rywalizują  ze sobą, aby zebrać jak najwięcej. Zdarza się, że przygotowane pojemniki nie wytrzymują ciężaru zgromadzonych „groszy”. W tym roku po podliczeniu pieniędzy wyniki rywalizacji przedstawiały się następująco:

I miejsce- klasa V B

II miejsce- klasa III A

III miejsce – klasa I B

 

                                Roksana Weber, Dominika Leszczyk, Marta Dymska kl. V B

 

                                           

NASZ PIERWSZY EGZAMIN

       Bycie szóstoklasistą ma swoje dobre strony: jesteśmy najstarsi w szkole  i to wiąże się z pewnymi przywilejami. Jednak są i słabsze strony. Na pewno największą z nich jest świadomość, że czeka nas pierwszy w życiu egzamin – test  szóstoklasisty. Co prawda  wypada on dopiera w kwietniu, ale nie pozwala o sobie zapomnieć już od początku roku.

3 grudnia w naszej szkole odbył się próbny sprawdzian. Był on dla nas wielkim przeżyciem. Zdenerwowanie zwiększał fakt, że  pisaliśmy na korytarzu, każdy siedział  w osobnej ławce i o ściąganiu można było zapomnieć. Podczas pisania pilnowała nas komisja, w której byli nasi nauczyciele. Test trwał 60 minut. Wszyscy w skupieniu pracowali nad zadaniami, ale po skończeniu było nam już lżej. Pierwszy w życiu sprawdzian mamy już za sobą. Rozmowy o teście towarzyszyły nam do końca dnia.  Postanowiłem przeprowadzić wywiad z szóstoklasistami.

      Na pytanie o to, jak się czują, uczniowie odpowiadali, że dobrze. Stwierdzali najczęściej, że byli zdenerwowani, ale tylko na początku, a później już nie. Zapytałem też , co sądzą o trudności sprawdzianu. Większość odpowiadała, że nie był on łatwy, ale udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

To dopiera pierwsza próba przed tym, co nas czeka w kwietniu. Było zdenerwowanie i trochę strachu, ale też wiemy, jak taki sprawdzian przebiega, jak rozplanować sobie te 60 minut, aby zdążyć napisać wszystko. Następny test próbny, który napiszemy już w 26 stycznia, na pewno nie będzie dla nas już takim stresem.

                                                                   Adam Łakomy klasa VI a

Naszej szkole nie brakuje sukcesów w różnych konkursach i zawodach sportowych. Wiadomo, „ jedynka” zawsze pierwsza. No, prawie…

 KONKURSY SZKOLNE

Konkurs „Świat baśni

           Kl.I-III

I miejsce- P. Klimczak kl.III b

II miejsce – M. Różańska kl. II a

III miejsce – D. Łakoma kl.III a

         KL. IV- VI

I miejsce – A. Wiskulska kl.V a

II miejsce – J. Górnik kl. V a

III miejsce- K. Mordalski kl. IV

Konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową

 – prace laureatów zostały wydrukowane w formie pocztówek

Szkolny etap Rejonowego Konkursu Języka Niemieckiego

Szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Niemieckiego

Konkurs plastyczny „ziemia naszym wspólnym dobrem”

Konkurs plastyczny „Walczymy z używkami”

………………………………………………………………………………

KONKURSY MIĘDZYSZKOLNE

Konkurs poetycki „W słowach utopieni”

II miejsce D. Starzyk kl. V a

Konkurs recytatorski z języka niemieckiego o tematyce świątecznej

I miejsce K. Lont kl. VI a

VI gminny konkurs plastyczny

 „Maska karnawałowa i teatralna jako dzieło plastyczne”

I miejsce – P. Klimczak kl. III b

II miejsce- M. Panek kl. III b

III miejsce- S. Wcisło kl. III b

Gminny konkurs piosenki „Christmas songs and carols”

III miejsce- S. Wcisło kl. III b

P. Tkaczyński kl. III b

wyróżnienia: A. Konieczna, D. Łakoma

konkurs recytatorski z okazji VIII Dnia Papieskiego

A. Leszczyk, K. Lont

Międzypowiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

klasa V b

ZAWODY SPORTOWE

 Indywidualne biegi przełajowe – powiatowe

I miejsce – A. Łakomy kl. VI a

Sztafetowe biegi przełajowe- gminne

II miejsce drużyna chłopców

Tenis stołowy

IV miejsce drużyna chłopców

Unihokej- gminne

IV miejsce drużyna dziewcząt

V miejsce drużyna chłopców

Piłka ręczna

I miejsce w gminie drużyna chłopców

III miejsce w powiecie drużyna chłopców

Turniej tenisa stołowego

I miejsce – M. Mizera kl. VI b

II miejsce – K. Smorawski kl. IV

III miejsce – J. Jagieła kl. Va

Międzyszkolny turniej szachowy

II miejsce – A. Szczerkowska, J. Jagieła, M. Mostowski, K. Sikora

Mikołajkowy turniej piłki nożnej

IV miejsce drużyna chłopców

I Listopadowy Turniej Piłki Nożnej- halowy

IV miejsce – drużyna chłopców

GRATULUJEMY!!!!

  

                                             Albert Łakomy Błażej Oleszczyk kl.VI A

Śmieszne historie

Co Małysz ma w kuchni?

Małyszki.

Co mówi komputerowiec jak widzi swoją teściową?

Alt + Ctrl + Delete.

………………………………………………………………………………

Pani na lekcji zapytała Jasia:
- Jasiu, odmień przez przypadki "kot".
- Mianownik - kot, Dopełniacz - kota, Wołacz - kici kici.

……………………………………………………………………………….

Dzieci w szkole sprzeczają się, które z nich ma mniejszego dziadka:
1. Mój dziadek ma 100cm wzrostu!
2. A mój ma tylko 50cm.
3. A mój - mówi Jasio - leży w szpitalu, bo spadł z drabiny jak zrywał jagody.

……………………………………………………………………………….

- Zrobiłeś zadanie?
- Proszę pani, mamusia zachorowała i musiałem wszystko w domu robić...
- Siadaj, pała! A ty Witku, zrobiłeś zadanie?
- Ja proszę pani musiałem ojcu pomagać w polu...
- Siadaj, jedyna! A ty Jasiu zrobiłeś zadanie?
- Jakie zadanie, proszę pani, mój brat wyszedł z więzienia, taka balanga była, że szkoda gadać!
- Ty mnie tutaj swoim bratem nie strasz! Siadaj, trója.

……………………………………………………………………………….

Pani pyta się Jasia w szkole:
- Kiedy odrabiasz lekcje?
- Po obiedzie.
- To dlaczego dziś masz nieodrobione?
- Bo jestem na diecie

……………………………………………………………………………….

Stoi baca na przystanku z  krową. Jedzie jakiś facet więc go zatrzymuje i pyta go:

- Podwiezie mnie pan?

-A gdzie dasz krowę?

- A przywiąże ją do zderzaka to pobiegnie.

Facet jedzie 20km\h krowa się cieszy, jedzie 80km\h,jedzie 120km\h krowa mruga okiem.

-Baco, a dlaczego ta krowa mruga tym okiem?

-A bo będzie wyprzedzać     

                                                Kamil Sikora, Marcin Mostowski      kl.VI A              

Pokoloruj rysunek

Rozwiąż krzyżówkę!

1.      Noworocznych wiele życzeń

niesie wszystkim mroźny ..............

2.      To będzie bardzo łatwa zagadka:

jaki masz kolor w śniegowych płatkach?

3.      Kiedy w świat wyruszy,

      szczypie w nos i w uszy.

      Gdy przyjdzie nad wodę,

      to skuwa ja lodem.

4.      Też dwie siostry - ale inne!

Równie chyże, równie zwinne.

Gdy śnieg gładki niby stół,

pomkną szusem - z góry w dół!

  

                    

 

 

 

 

 

                           opracowanie: Klaudia Kucharska, Emilia Chodak

 

………………………………………………………………………………..

Zespół redakcyjny:

Klaudia Lont, Klaudia Kucharska, Emilia Chodak, Justyna Cieśla,

Sylwia Kogut, Marta Dymska, Roksana Weber, Dominika Leszczyk ,Marcin Mostowski, Adam Łakomy, Albert Łakomy, Błażej Oleszczyk,

Kamil Sikora

Opiekunowie:

Aneta Morawska

Magdalena Wojtal