Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
 • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

   

   

  REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE odbędą się w dniach 19-21 marca 2018r.
  Uczniowie o wyznaczonej godzinie pod opieką nauczycieli wezmą udział w Rekolekcjach:

  19 marca 2018r. -
  12.00 - NAUKA DLA DZIECI

  20 marca 2018r. -
  11.30 - SPOWIEDŹ
  11.45 - MSZA ŚW.

  21 marca 2018r. -
  11.45 - MSZA ŚW.

   

  Pozostałe zajęcia lekcyjne, godziny pracy świetlicy, godziny dowozów i odwozów  bez zmian.

   


   

 • "ROŚNIJ ZDROWO I BEZPIECZNIE"

   

  Kolejny sukces naszych uczniów 

  W piątek 9 marca w szkole w Trębaczewie odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z zakresu zdrowia
  i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn oraz Komendy Powiatowej Poloicji. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Nicola Winiarska z klasy III b, z klasy IIIa Kamil Mordalski i Brunon Kubarycz, który w tej dziedzinie wiedzy okazał się najlepszy zajmując I miejsce. Kamil uplasował się na V pozycji a Nicola była VI. Gratulujemy uczniom wiedzy o ruchu drogowym. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza posłuży im na  dalszym etapie nauki. 

   

   

 • DZIEŃ KOBIET

  "Świat bez ko­biet byłby jak ogród bez kwiatów"

  Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie zaprezentowali wyjatkowy pokaz strojów kobiecych na przełomie wieków. Mogliśmy również zobaczyć występ koła teatralnego "Szpulka", szkolnego chóru oraz pokaz tańca nowoczesnego. Wszystkim kobietom, małym i dużym, pani dyrektor Katarzyna Ciura, złożyła najserdeczniejsze życzenia. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciły Izabela Posmyk, wicedyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego oraz Monika Mazurek, przewodnicząca Rady Rodziców.  Szczególne podziękowania pani dyrektor skierowała  do uczniów biorących udział w akademii oraz  nauczycieli przygotowujących - pań   Katarzyny Gibek, Grażyny Nowak, Lidii Jaszczak, Magdaleny Andrzejczak, Kariny Weber, Katarzyny Oryś oraz pana Grzegorza Warzychy.

   

   

 • PODSUMOWANIE ZAWODÓW PŁYWACKICH

   

  5 marca 2018r. odbyła się Runda Wiosenna (ostatnia z trzech) zawodów w pływaniu o Puchar Starosty Pajęczańskiego -  edycja 2017/2018. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Działoszynie startowali wspólnie z rówieśnikami ze Szkoły Filialnej  w Szczytach (razem 33 osoby), co przyniosło ogromny sukces końcowy. Oto wyniki po podsumowaniu Rundy Jesiennej, Zimowej i Wiosennej:
     klasy 1-3      II miejsce
     klasy 4-6      II miejsce
     klasa 7         V miejsce
  Należy nadmienić, że uczniom z najmłodszej grupy zabrakło 4 pkt. do I miejsca, a uczniowie z klas 4-6 "przeskoczyli" z IV miejsca po drugiej rundzie na II miejsce w końcowej klasyfikacji.
      Serdecznie gratulujemy uczniom wyników sportowych, dziękujemy za walkę i start w zawodach. Podziękowania kierujemy również do Rodziców, którzy zaangażowali się w organizację zawodów. Opiekunami Uczniów były panie: Katarzyna Gibek, Andżelika Miksza i Aneta Sienkiewicz.

   

   

 • WYJAZD DO KINA

   

  W środę 7 marca uczniowie klas I-III byli w Cinema City na bajce pt: "Fernando". Ciepła, urocza opowieść o tym, że pozory mylą (i nie warto oceniać byczka po rogach) od lat stanowi piękny przykład tolerancji i akceptacji, których należy uczyć młode pokolenie. Wyjazd zorganizowany został z okazji Dnia Kobiet.

   

   

 • LEKCJA O NASZYM REGIONIE

   

  W czwartek 1 marca uczniowie kl. 7a i kl.7b uczestniczyli  w nietypowej lekcji o regionie. Było to spotkanie z panem Edwardem Warzychą – emerytowanym nauczycielem geografii i muzyki, byłym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Raciszynie, kronikarzem naszej okolicy, członkiem jury wielu regionalnych konkursów muzycznych.

      Uczniowie mieli okazję obejrzeć slajdy przedstawiające osobliwości przyrodnicze okolic Działoszyna, architekturę i różne wydarzenia z ubiegłego wieku. Mogli przekonać się o tym, że mieszkamy w bardzo ciekawej okolicy - tu na krańcach tzw. Jury Polski mamy wiele elementów krajobrazu krasowego. Wiele miejsc rozpoznali, zauważyli zmiany w krajobrazie i zmiany architektoniczne.

  W drugiej części spotkania uczniowie zapoznali się z licznymi kronikami pana Edwarda Warzychy. Dla uczniów ciekawe były zarówno te najstarsze kroniki -   obrazujące  czasami już nieistniejące zabudowania i obiekty,  jak i te z ostatnich lat, gdzie mogli zobaczyć swoich bliskich, znajomych i siebie podczas różnych uroczystości. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie podczas oglądania kronik – chętnie zadawali panu Edwardowi pytania, zwłaszcza dotyczące tych bardziej odległych wydarzeń.

   

      W spotkaniu uczestniczyła pani dyrektor Katarzyna Ciura i kilku nauczycieli. Mogliśmy również przypomnieć sobie jak wyglądał Działoszyn i okolice 20, 30 lat temu i jak zmieniał się na przestrzeni lat aż do dziś.

      Dla uczniów spotkanie z lokalnym kronikarzem, patriotą, człowiekiem o ogromnej pasji, jakim niewątpliwie jest pan Edward Warzycha było ogromnym przeżyciem, wędrówką do naszej regionalnej przeszłości i wirtualną wycieczką po przyrodniczych atrakcjach. Uczniowie podziękowali za spotkanie gromkimi brawami. Wierzymy, że zdobytą wiedzę wykorzystają już wkrótce podczas wiosennych spacerów i wycieczek, że będą propagować nasz region, kultywować regionalne tradycje i święta.

                                                                                                                                                      

  Grażyna Nowak 

  nauczyciel geografii

   

   

 • CIEKAWA LEKCJA PRZYRODY I BIOLOGII

  05.03.2018

           

  W dniu 5 marca 2018 roku w swojej "starej" szkole zagościła Matylda Makaruk. Nasza absolwentka jest obecnie uczennicą klasy maturalnej o profilu biologiczno - chemicznym Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie. Matylda przyszła do nas w towarzystwie mamy - pani Barbary Makaruk, która uczy języka polskiego i obecnie pełni funkcję wicedyrektora szkoły i pana Andrzeja Mostowskiego - nauczyciela przedmiotów informatycznych, zaproszona przez panią Dorotę Smugowską. 

      Nasza absolwentka w tym roku szkolnym wzięła udział w olimpiadzie biologicznej, do której przygotowywała przez pół roku pracę badawczą z opisem i analizą wyników. Starsza koleżanka w bardzo obrazowy sposób przedstawiła uczniom klas siódmych i klasy szóstej strukturę swojej pracy. W przystępny sposób opowiedziała o swoich badaniach nad wpływem różnych barw światła na intensywność fotosyntezy gałęzatki kulistej (glon). Matylda operowała łatwym do zrozumienia dla naszych dzieci językiem. Uczniowie mogli przypomnieć sobie i poszerzyć nieco wiedzę o fotosyntezie, barwach światła białego oraz "połknąć bakcyla" pracy badawczej. 

         Uczniowie uważnie słuchali, odpowiadali na pytania, mieli możliwość obejrzenia glonu w wymiarach rzeczywistych i pod mikroskopem. W swym wystąpieniu Matylda posłużyła się prezentacją multimedialną, w której umieściła slajdy ze swoich badań.

     Bardzo dziękujemy Matyldzie za interesującą prelekcję i życzymy dalszych sukcesów naukowych i spełnienia życiowych planów i zamierzeń.

   

   

   

 • „Szanujmy siebie i innych”

  W dniu 27 lutego 2018 roku odbył się apel, na którym rozdano nagrody uczniom biorącym udział w szkolnym konkursie: „Prawa człowieka”. Jest to konkurs, który cyklicznie odbywa się w naszej szkole w ramach uczczenia Światowego Dnia Praw Człowieka przypadającego na dzień 10 grudnia, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku.  Dzień ten poświecony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych ludzi. 

  W konkursie brało udział 13 uczniów klas IV – VII, którzy pisząc test z wiedzy o prawach człowieka, mieli okazję zaprezentować informacje na ten temat. Laureatami zostali: I miejsce – Białek Klaudia z klasy VIIa, II miejsce – Kabała Nikola z klasy VIIa oraz III miejsce – Jarząb Klaudia z klasy VIIa.

  Dziękujemy chętnym, że tak licznie przystąpili do konkursu, ponieważ prawa człowieka to prawa ucznia, o których informuje szkolny Rzecznik Praw Ucznia. Do czego dziecko ma prawo jest również umieszczone w szkolnej gablocie na korytarzu. Wiemy również, że prawa wiążą się z obowiązkami, ponieważ każdy człowiek musi podlegać prawom, które regulują jego istnienie w świecie.

  Najważniejsze jest, by wszyscy szanowali prawa swoje i innych, by odnosili się z szacunkiem do siebie oraz bliskich, by darzyli szacunkiem nauczycieli, pracowników szkoły oraz godnie reprezentowali imię naszej szkoły, które, jak wiemy to Janusz Korczak – patron dzieci.

  Z poważaniem

  Rzecznik Praw Ucznia

  Katarzyna Oryś

   

 • ZDROWE ODŻYWIANIE W PRAKTYCE

  26.02.2018

   

  26 lutego upłynął uczniom klasy VI pod hasłem zdrowego odżywiania. Dzieci postanowiły zorganizować konkurs na najładniejszą i najzdrowszą kanapkę. W tym celu na zajeciach wychowawczych pojawiły sie zdrowe produkty spożywcze: ciemne pieczywo, wędliny, sery
  i warzywa. Nie zabrakło też przypraw.

  Dzieci przygotowywały konkursowe projekty, a następnie wystawiono je na specjalnie przygotowanym stoliku. Potem uczniowie po obejrzeniu kanapek wzięli udział w tajnym głosowaniu. W wyniku głosowania konkurs w obu kategoriach wygrały kanapki Oli Rezler.

  Kacper Bednarek niestety nie mógł uczestniczyć w zajęciach z powodu choroby, ale ponieważ przygotowywał sie do zajęć, za zgodą kolegów i koleżanek przygotował kanapki w domu
  i otrzymał nagrodę specjalną za pomysłowość. 

  Na koniec odbyła sie uczta i każdy z przyjemnością skonsumował swoją pracę.

                                                                                                        Wychowawca Dorota Smugowska

   

 • POŻERACZE KSIĄŻEK

   

  27 lutego 2018 r w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej  w Raciszynie przedstawiciele wszystkich szkół w gminie przystąpili do zmagań w kolejnej edycji konkursu czytelniczego „Pożeracze książek”. Tegoroczni uczestnicy zmierzyli się  z dwiema książkami z serii „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki – „Czerwone krzesło”  i „Tajemnica mostu”.  W naszej szkole odbyły się  wstępne eliminacje, przeprowadzone przez nauczycieli: A. Morawską, K. Oryś, K. Weber. Test pozwolił wyłonić trzy najlepiej przygotowane osoby, które wzięły udział w etapie gminnym. Nasza reprezentacja spisała się tam znakomicie: Kacper Drabowicz zajął II miejsce, natomiast Filip Mordalski III. Obaj chłopcy są uczniami kl. V. Na duże brawa zasługuje  Piotr Klimczak z klasy IVa, który był najmłodszym uczestnikiem konkursu, a znakomity wynik, jaki uzyskał, zasługuje na uznanie.

   

   

 • KOLEJNY SPORTOWY SUKCES UCZNIÓW

   

  W dniu 27.02.2018r. odbyły się drużynowe zawody w pływaniu organizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Łodzi (są to inne zawody niż Sprinty Pływackie organizowane przez Pływalnię Meduza w Pajęcznie). Uczniowie z naszej szkoły startowali w jednej drużynie wspólnie z rówieśnikami ze Szkoły Filialnej w Szczytach. Zajęliśmy II miejsce w powiecie w kategorii dziewcząt z klas 1-6 (rocznik 2005 i młodsi)  oraz II miejsce w powiecie w kategorii chłopców z klas 1-6 (rocznik 2005 i młodsi). Skład drużyny dziewcząt: Maja Gadzalińska, Klaudia Białek, Monika Witkowska, Nikola Czyż, Kinga Szymańska, Natalia Młynarska, Olga Piesik (rezerwowa), Zofia Pawlik (rezerwowa). Skład drużyny chłopców: Jakub Łakomy, Bartosz Kamyk, Franciszek Graczyk, Adam Marona, Michał Rus, Mateusz Rus.
  Opiekę nad drużynami sprawowały panie: Katarzyna Gibek i Aneta Sienkiewicz.

  Zwycięzcom gratulujemy!

   

 • KONKURSY - NAGRODY

   

  Rozstrzygnięto konkursy szkolne, które odbyły się przed feriami zimowymi:

  "Bezpieczne ferie na śniegu i lodzie" -  uczniowie klas  pierwszych  wykonywali  plakat, a  klas  trzecich  pisały test. Najlepszą wiedzą wykazała się uczennica klasy IIIa Sylwia Nowak, II miejsce zajęły Nikola Korkus i Malwina Osiewacz, a III miejsce Aleks Gumiński. Wśród prac plastycznych najlepsze okazały się: I miejsce praca Kingi Szymali i Julii Ficek, II miejsce zajęły prace Antosi  Mordalskiej  i Zosi  Lewandowskiej, miejsce III zajęli Szymon Konieczny i Jakub Łakomy.

  W klasach IV -VII odbył się Szkolny Konkurs o Prawach Człowieka, w którym wzięło udział 13 osób. W tym konkursie najlepszą wiedzą wykazała się Klaudia Białek, II miejsce zajęła  Nikola Kabała, a III  Klaudia Jarząb

  Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy  laureatom i uczestnikom.

   

 • LEKCJA W SĄDZIE

   

   

  W piątek 23 lutego 2018 r. nasi  uczniowie z klas siódmych w ramach edukacji prawnej dzieci i młodzieży, wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w budynku Sądu Rejonowego  w Wieluniu, podczas którego Pani Prezes Magdalena Kościarz zapoznała ich z zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, strukturą organizacyjną Sądu Rejonowego w Wieluniu, rolą i innych organów wymiaru sprawiedliwości.  Uczniowie zwiedzili  również budynek Sądu, w tym salę rozpraw, pomieszczenia dla osób aresztowanych, ,,niebieski pokój”, Biuro Obsługi Interesantów oraz tutejsze archiwum. Pani Prezes przekazała  do szkolnej biblioteki poradnik prawny „Lex bez łez”, który w przystępny sposób porusza zagadnienia z wielu dziedzin prawa oraz przestrzega przed wieloma zagrożeniami czyhającymi współcześnie na młodych ludzi.

   

 • SPRAWDZIAN ZEWNĘTRZNY 2018/2019

   

  Zapraszamy rodziców i uczniów do zapoznania się z informacjami dotyczącymi sprawdzianu zewnętrznego po ósmej klasie.  W kwietniu 2019r. przystąpią do niego tegoroczni uczniowie klas siódmych. 

                                                  

 • Wyniki Konkursu „Baśnie i legendy naszego regionu"

  Mamy zaszczyt poinformować, że uczennice naszej Szkoły osiągnęły sukces w konkursie literacko-plastycznym  „Baśnie i legendy naszego regionu" organizowanym przez Wydawnictwo Precjoza, Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta i Gminy Działoszyn.  Konkurs miał  na celu rozwijanie wyobraźni, zainteresowań plastycznych i literackich wśród dzieci oraz poszerzenie wiedzy na temat dawnych dziejów Gminy Działoszyn.

  Konkurs adresowany był do dzieci przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z gminy Działoszyn. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie na podstawie historii, podań lub tradycji regionu, miejsc i wydarzeń, które miały miejsce na terenie gminy Działoszyn stworzyć swoją własną baśń, legendę lub obraz malowany techniką dowolną o rozmiarach również dowolnych. Prace biorące udział w konkursie będą miały szanse na publikację książkową.

  Prezentujemy wyniki:

  prace plastyczne - kategoria wiekowa 7-9 lat

  I miejsce "Legenda o Żabim Stawie" - Zofia Gaworska klasa Ia

  I miejsce "Legenda o powstaniu Działoszyna" - Anna Nąckiewicz kl. IVa

  prace literackie - kategoria wiekowa  - 13-16 lat

  I miejsce "Legenda o powstaniu Działoszyna" - Klaudia Białek kl. VIIa

  W konkursie brali  udział: 

  Maja Witkowska  kl. VIIa "Legenda o magicznym źródle" 

  Filip Mordalski kl. V "Legenda o górze św. Genowefy"

  Gratulujemy wszystkim uczniom!

   

 • FERIE ZIMOWE

   

  Od poniedziałku - 29 stycznia 2018r. rozpoczynają się ferie zimowe dla naszego województwa. Uczniowie udają sie na zasłużony wypoczynek. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie zarówno podczas zabaw zimowych na powietrzu, jak i przed ekranem komputera. Do szkoły wracamy 12 lutego 2018r. 

   

  Życzymy miłego, aktywnego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

   

   

 • LIST KURATORA OŚWIATY

   

  W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi Lódzki Kurator Oświaty wystosował list do dyrektorów, nauczycieli, rodziców  i uczniów. 

  Prosimy o zapoznanie się z treścią.

   

 • ZABAWA CHOINKOWA

   

  25 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Wesoła muzyka, tańce,  dekoracje i piękne stroje karnawałowe królowaly na "parkiecie".  Podczas zabawy w młodszej i starszej grupie zostali wybrani król i królowa zabawy. Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek dla uczniów. Dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku.

   

   

 • KONCERT DLA BABCI I DZIADKA

   

   

  24 stycznia uczniowie klasy Ia i Ib wraz ze swoimi wychowawczyniami, paniami: Dorotą Dłubak i Beatą Różańską, w podzięce dla swoich ukochanych Babci i Dziadków zaprezentowali swój talent artystyczny. W pięknych piosenkach, wymownych wierszach, tańcu i grze na instrumentach podziękowali za miłość, cierpliwość i czas im poświęcony. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a rodzicom za pomoc w organizacji tej jakże pięknej uroczystości.

   

   

 • KONKURS "BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE"

   

  Rozstrzygnięty został konkurs o Bezpieczeństwie w Interneci pod hasłem: "Internet to więcej niż zabawa, to Twoje życie", którego celem było wdrażanie młodych internautów do rozsądnego i odpowiedzialnego korzystania z Sieci Internet. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu na dowolnie wybrany temat, z pośród podanych w regulaminie. Prace można było wykonać indywidualnie lub w grupie. I miejsce w tym konkursie zajęły uczennice z klasy IV a Zofia Białek, Anna Nąckiewicz i Monika Witkowska oraz uczennice z klasy VII a Klaudia Białek, Weronika Drab, Małgosia Bober i Maja Witkowska. II miejsce przypadło dla całej klasy I b, uczennic klasy III b Marii Gorczyckiej, Hanny Płuciennik, Mai Prześlak, Marii Randak i Zuzanny Wojtal. Miejsce III zajęli uczniowie klasy III b Filip Gołda i Jan Zakrzewski i uczennice z klasy VII b Zuzia Jagieła, Kasia  Lesiak, Amelia Musiał i Julia Różańska. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i zespół salonu X-KOM Aleja Bielany z Wrocławia. Dziękujemy za udział. Organizatorem byli pani Ewa Mordalska i pan Grzegorz Warzycha.

   

strona: