Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
 • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

   

  "OJCZYZNA to zwykłe słowo, a tyle znaczy...''

  Dziękujemy uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły
  za organizację uroczystości.

   

   

 • TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

   

  W dniach 5 - 9 listopada 2018r. realizowany był projekt TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ. W pierwszym dniu  uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu wykonali biało-czerwoną flagę Polski z korków plastikowych.

  We wtorek wolontariusze przeprowadzili wśród uczniów klas I-II  quiz o Polsce, natomiast w klasach VII-VIII test wiedzy sprawdzającej informacje na temat historii  Polski.  W środę uczniowie pod opieką Pani A. Mikszy i Pani E.  Mordalskiej wybrali się na cmentarz,  aby zapalić znicze bohaterom,  którzy stracili życie za naszą ojczyznę. W  ten sposób okazali pamięć dzielnym żołnierzom. Towarzyszyli im  również uczniowie z klasy Va pod opieką Pani A. Mrowiec i Samorządu Uczniowskiego.

  W kolejnym dniu uczennice z klasy VII  - J. Makowska oraz z klasy VIII S. Szczepaniak, M. Bober, N. Kabała, M. Witkowska zaprezentowały wiersze i piosenki patriotyczne dla uczniów z klas młodszych a także z klas IV-VI.

  Na koniec tygodnia wraz ze wszystkimi uczniami włączyliśmy się do  ogólnopolskiej  akcji śpiewania hymnu państwowego. Wolontariat przy współpracy z Panią L. Jaszczak przygotował dla całej szkoły własnoręcznie wykonanie biało - czerwone kokardki.  Po uroczystym odśpiewaniu hymnu,  uczniowie na hasło „DLA NIEPODLEGŁEJ"  wypuścili w górę balony w barwach narodowych.

  Nad przygotowaniem całego tygodnia czuwały opiekunki szkolnego koła wolontariatu: Pani A. Miksza i Pani D. Smugowska.

   

   

 • I runda zawodów powiatowych w pływaniu

   

  14 listopada 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, wspólnie z rówieśnikami ze Szkoły Filialnej w Szczytach, brali udział w I etapie zawodów pływackich o  Puchar Starosty Pajęczańskiego. W tym roku regulamin imprezy został nieco zmodyfikowany i uczniowie trenujący zawodowo w "Meduzie" mogli również startować, a punkty przez nich zdobyte liczą się do końcowego wyniku szkoły. Zawodnicy z naszej szkoły aż 10 razy stawali na podium. Wyniki szczegółowe zawodów ukażą się na stronie internetowej pływalni w Pajęcznie, a podsumowanie odbędzie się w marcu po zakończeniu trzech etapów zawodów. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom udanych startów i zapraszamy do udziału w rundzie zimowej i wiosennej.

   

   

 • Z WIZYTĄ W OŻAROWIE

   

  Uczniowie klas I-II wraz z wychowawcami uczestniczyli w audycji muzycznej organizowanej przez Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie przy współpracy z Filharmonią Częstochowską. W sali kominkowej tegoż Muzeum wysłuchali pięknego koncertu "W narodowym tonie", którego główny cel to budzenie wrażliwości muzycznej i otwarcie na muzykę poważną. Dzieci mogły zapoznać się z instrumentami, ich budową, dźwiękami i terminami muzycznymi. Wspólnie z artystami przy akompaniamencie fortepianu odśpiewali hym narodowy.

   

 • 11 LISTOPADA 2018

   

  11 listopada 2018r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły  wraz z rodzicami wspólnie świętowali gminne obchody 100-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczciliśmy tę  uroczystość maszerując  ulicami  naszego miasta pod pomnik, gdzie odśpiewano hymn, złożono kwiaty i zapalono znicze ku pamięci tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Natępnie udaliśmy się do kościoła, gdzie odprawiona została msza św. w intencji wolnej Ojczyzny i ofiar za nią poległych. Dziękujemy za liczny udział w tych obchodach.  

   

   

   

   

 • DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

   

  9 listopada społeczność naszej szkoły świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". O godzinie 1111 został odśpiewany 4-zwrotkowy hymn narodowy. Nastepnie nagrodzeni dyplomami zostali uczniowie, którzy przez cały tydzień prowadzli różne akcje zorganizowane w ramach "Tygodnia dla Niepodległej". Dyplomy otrzymali również uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w teście wiedzy o Ojczyźnie. Na koniec wolontariusze naszej szkoły wypuścili  w powietrze 100 biało - czerwonych balonów. 

   

 • Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego

   

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "100 - lecie Niepodległej Polski" zorganizowanym przez Powiatową  Bibliotekę Publiczną  w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tematem konkursu pod patronatem Starosty Pajęczańskiego  było wykonanie projektu okolicznościowej pocztówki lub znaczka pocztowego poprzez wykorzystanie różnych technik plastycznych, nawiązującego do tego wydarzenia. 
  Prace oceniane były w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VIII. Wpłynęło 108 prac z 15 szkół podstawowych z Powiatu Pajęczańskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego szczególnie cieszymy się z osiągnięć naszych ucznów:

  W kategorii klasy I-III:

  I miejsce – Aleksandra Nąckiewicz z klasy I, wyróżnienie - Kamil Szewczyk z klasy IIa 

  W kategorii IV – VIII:

  I miejsce – Weronika Drab z klasy VIIIa,  III miejsce – Zofia Białek z klasy Va 

  wyróżnienie -  Wiktoria  Bator z klasy V Szkoły Filialnej w Szczytach. 

  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6. 11. 2018 r. w Pałacu Męcińskich  w Działoszynie, gdzie zebrali się laureaci konkursu wraz z rodzicami i nauczycielami.  Uczniowie wykonywali prace pod kierunkem pani Lidii Jaszczak naauczyciela plastyki oraz wychowawców klas I i IIa. 

   

 • UBEZPIECZENIE 2018/2019

   

  Prosimy o zapozanie się z warunkami ubezpieczenia uczniów w bieżącym roku szkolnym oraz możliwością ubiegania się o zwrot kosztów leczenia z tytułu ubezpieczenia.

   

 • ŚLUBOWANIE 2018

  30 października  2018 r. odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów i pasowania ich na uczniów. Kandydaci  zaprezentowali piękną  część artystyczną. W programie wykazali się umiejetnościami i zdolnościami recytatorskimi i wokalnymi. Uroczystosć prowadziła uczennica klasy VIIIa Klaudia Białek. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy złożyli  ślubowanie powtarzając słowa przysięgi. Następnie zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor Katarzynę Ciurę. Był to ważny i wzruszający moment.

  Uroczystość uświetniło wielu zaproszonych gości: Naczelnik Oświaty pani Monika Jabłońska,  Wiceprezes Nadwarciańskiego Banku Spółdzielczego pani Bożena Wojtyra, z-ca przewodniczącej Rady Rodziców pani Marzena Sadzisz, Wicedyrektor ZSP pani Izabela Posmyk, pani Koryna Krysiak Wychowawczyni z Przedszkola  i rodzice  naszych bohaterów. Nad całością czuwała wychowawczyni pani Dorota Kotynia, a oprawą muzyczną i techniczną zajęli się pani Ewa Mordalska i pan Grzegorz Warzycha. Po uroczystości pierwszoklasiści mogli bawić się przy muzyce, nad którą czuwał pan Grzegorz Warzycha i uczniowie z wolontariatu wraz z opiekunem panią Andżeliką Mikszą. Wielkie podziękowania należą się rodzicom za ich pomoc i  zaangażowanie w prawidłowy przebieg tego święta oraz paniom z obsługi.

  Dla pierwszoklasistów było to popołudnie pełne licznych, miłych niespodzianek, gdyż zostali obdarowani prezentami od gości i rodziców, którzy również przygotowali słodki poczęstunek. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

   

   

 • Gminny Turniej Piłki Ręcznej

  W piątek 26 października 2018r. na hali sportowej w Działoszynie miał miejsce Gminny Turniej Piłki Ręcznej. Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły również brały udział w tych zawodach. W każdej kategorii były 4 drużyny: SP 1, SP2, SP Raciszyn i Gimnazjum w Działoszynie. Pojedynki były bardzo zacięte, a zawodnikom nie brakowało woli walki. Okazało się, że drużyny dziewcząt i chłopców z gimnazjum były poza zasięgiem pozostałych, ale przeciwnicy starali się jak mogli. Turniej miał na celu wyłonienie reprezentacji gminy na zawody powiatowe. Gratulujemy zwycięzcom.  Uczniów przygotowały panie: Anna Tasarz i Katarzyna Gibek.

   

   

 • Bohater ON - Ku czci i pamięci

  BOHATER ON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej.  Ma na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Włączyli się do niej  nasi wolontariusze, którzy  wysyłali własnoręcznie wykonane laurki dla bohaterów powstania,  aby pokazać,  że o nich pamiętają. Zapraszamy do galerii zdjęć.

   

   

 • POWIATOWE ZAWODY TENISA STOŁOWEGO

  W środę 24.10.2018r. reprezentacja szkoły w tenisie stołowym w kategorii dziewcząt z klas 4-6 brała udział w rozgrywkach na szczeblu powiatowym. W imprezie brało udział 8 szkół podstawowych. Nasze uczennice ukończyły rywalizację na 4 miejscu po bardzo zaciętych pojedynkach, w których gra toczyła się na przewagi. Zdobyły przy okazji bardzo cenne doświadczenie, które zapewne będzie procentowało w przyszłych latach. Dziękujemy za walkę! Drużynę przygotowała pani Katarzyna Gibek.

   

 • Lekcja patriotyzmu dla uczniów z klasy 2a i 4a

   

  23.10.1018r. klasy 2a i 4a wraz z wychowawczyniami panią Dorotą Dłubak i Katarzyną Gibek brały udział w lekcji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pajęcznie. Tematyka zajęć związana była ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę i dotyczyła symboli narodowych: godła, flagi i hymnu narodowego. Dzieci miały także okazję zapoznać się z pracą bibliotekarza w ramach preorientacji zawodowej.

   

   

 • POWIATOWE ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO

  19.10.2018r. drużyna starszych chłopców reprezentowała szkołę i gminę w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego w Strzelcach Wielkich. W imprezie brało udział aż 8 drużyn, w tym również były szkoły gimnazjalne. Nasza drużyna po zaciętych i długich meczach zakończyła zawody na podium, zajmując III miejsce w powiecie. Gratulacje dla chłopców! Życzymy dalszych sukcesów.

   

   

 • GMINNE ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO

  17.10.2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Działoszynie odbył się drużynowy Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Uczniowie z naszej szkoły brali udział w zawodach aż w czterech kategoriach: dziewczęta klasa 6 (Drab Dominika, Drab Oliwia, Sadzisz Karolina i Wróblewska Zuzanna), chłopcy klasa 6 (Patocki Marcel, Randak Dominik i Michał Rus), dziewczęta klasy 7-8 i gimnazjum (Białek Klaudia, Jarząb Klaudia i Nowak Karolina) oraz chłopcy klasy 7-8 i gimnazjum (Bęben Miłosz, Graczyk Franciszek i Rus Mateusz). Mistrzami gminy w swoich kategoriach wiekowych zostały dziewczęta z klasy 6 oraz chłopcy z klas 7-8. Uczniów przygotowała pani Katarzyna Gibek.  Serdecznie gratulujemy!

   

   

 • WOLONTARIUSZE Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

   

  W  piękne jesienne popołudnie 18 października 2018r.  wolontariusze z naszej szkoły przybyli do schroniska w Trębaczewie w szczytnym celu wyprowadzenia piesków na spacery po najbliższej okolicy. Psiaki Baton, Feluś,  Karmel, Axa, Zygi, Bruno, Lisek, Saba były bardzo  szczęśliwe i zadowolone. Pani Karolina - opiekun schroniska opowiedziała nam o działalności jednostki. Wyjaśniła  również, jak mamy postępować podczas spaceru, czego pieski potrzebują a czego nie lubią. Wszyscy spisali się na medal,  w szczególności nasi uczniowie,  którzy podeszli do zadania perfekcyjnie. Wyjazd zorganizowała pani Andżelika Miksza - opiekun  szkolnego wolontariatu. 

  WOLONTARIUSZE Z WIZYTĄ W SCHRONISKU - Obrazek 1

   

   

 • "BIAŁO-CZERWONY" BIEG

   

  Z okazji przypadającego w tym roku 100- lecia Niepodległości Polski  klasy młodsze aktywnie i na sportowo uczciły  to wydarzenie. Dnia 12 października boisko szkolne przybrało barwy narodowe, a to za sprawą uczniów, którzy w strojach biało-czerwonych ,,Dla Niepodległej" pobiegli na dystansie 100 metrowym i wzięli udział w Międzyklasowym Biegu Sztafetowym.  Biegi odbyły się w wesołej i przyjaznej atmosferze a jednocześnie uroczystej, co podkreślały piękne narodowe barwy uczniowskich strojów.  WSZYSCY ZWYCIĘŻYLI! GRATULUJEMY!

   

 • WOŚP -"RATUJMY ŻYCIE"

       

  W dniu 16.10.2018 roku wolontariusze naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji "Ratujmy życie". W akcji wzięły  udział 143 osoby, które reprezentowały placówki oświatowe z terenu naszej gminy, straż pożarną, policję, biblioteki, ośrodek zdrowia, ośrodek pomocy społecznej oraz banki.

  Akcję gminną zorganizowała Szkoła Podstawowa w Raciszynie, natomiast wolontariusze z naszej szkoły zostali przygotowani przez panią Andżelikę Mikszę i Grzegorza Warzychę.

   

 • DZIEŃ Z TRADYCJĄ W KLASIE IVA

   
   
  Wtorek 16.10.2018r. był wypełniony wieloma ciekawymi wydarzeniami, w których uczestniczyli uczniowie klasy 4a. Wychowawczyni Katarzyna Gibek w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Wieś polska w I połowie XX wieku" zorganizowała uczniom wycieczkę do rodzinnej piekarni w Szczytach. Dzieci poznały sposób wypiekania chleba na zakwasie metodą tradycyjną, w piecu opalanym drewnem - w sabacie. Ubrane w białe fartuszki i czapki piekarskie chętnie pozowały do zdjęć używając narzędzi i naczyń pomocnych piekarzowi w pracy - miarek różnej wielkości, w których chleby rosną, łopat, za pomocą których wkłada się chleb do pieca i wyjmuje. Na koniec uczniów spotkała miła niespodzianka - każdy otrzymał w prezencie chlebek, który mógł zabrać do domu.
     Jednym z założeń innowacji realizowanej w klasie 4a jest poznanie języka, którym posługiwali się mieszkańcy dawnej wsi. W tym celu wychowawczyni zaprosiła na godzinę wychowawczą gościa - artystkę ludową, panią Jadwigę Freus, która przybliżyła uczniom to zagadnienie. Dzieci poznały słowa, których dziś się już nie używa, a były popularne ponad pół wieku temu i posługują się nimi niektórzy starsi mieszkańcy wsi do dzisiaj. Pani Jadzia recytowała również wiersze poetki ludowej z naszego regionu Marii Marchewkowej, która pisała gwarą. Okazuje się, że uczniom nie jest obcy język naszych dziadków i pradziadków. Chętnie dyskutowali z panią gawędziarką, opowiadali o swoich doświadczeniach, zadawali pytania. W lekcji uczestniczyły również dzieci z klas młodszych, które przebywały na świetlicy pod opieką pani Alicji  Drab, z czego nasz gość bardzo się ucieszył. Założeniem działalności pani Jadwigi jest bowiem to, by jak najwięcej młodych ludzi zapoznać z historią polskiej wsi i oocalić od zapomnienia świat, który przeminął, ale wszyscy się z niego wywodzimy. Dziękujemy!   
     Zdjęcia z tych wydarzeń będzie można obejrzeć w kronice, która na zakończenie realizacji programu zostanie przekazana do biblioteki.
   
   
   
 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   

  W naszej szkole 15 października odbyła się uroczysta akademia z okazji DEN. Uczniowie przygotowani przez panie Anetę Morawską, Magdalenę Wojtal i Karinę Weber, wyrecytowali, wyśpiewali i wygrali na instrumentach piękne podziękowania za trud włożony w ich edukację. Wszyscy pracownicy na koniec otrzymali słodki upominek. Dekorację na tę uroczystość przygotowały panie Lidia Jaszczak i Andżelika Miksza.

   

   

strona: