Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
 • ZWIEDZANIE PAŁACU MĘCIŃSKICH

   

  12 września 2018r. odbyło się wyjście uczniów  klasy V ”a” wraz z wychowawcą p. Anitą Mrowiec  oraz nauczycielem wspomagającym p. Andżeliką Mikszą podczas godziny wychowawczej do pobliskiego Pałacu Męcińskich. Dzieci miały możliwość podziwiania wystawy rzeźb artystów powiatu pajęczańskiego.  Uczniowie zwiedzili również pałacowe sale oraz Powiatową Bibliotekę. Niektóre dzieci zwiedzały pałac po raz pierwszy. Na koniec piątoklasiści spacerowali po przepięknym ogrodzie z fontanną. Czas upłynął w niezwykle przyjaznej atmosferze. Dzieci stwierdziły, że w najbliższym czasie przyjdą z rodzicami, żeby zapisać się do Powiatowej Biblioteki i skorzystać z jej ogromnych zasobów, a także pokazać  swoim rodzicom wspaniałą wystawę.

   

   

 • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

   

  W drugim tygodniu września zorganizowano spotkanie z policjantami dla uczniów klas I i II. Panowie z Komisariatu Policji  w Działoszynie  przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie drogi do i ze szkoły, poruszania się po drogach rowerami i ostrożności, gdy zostajemy w domu sami. Przypomnieli również o bezpiecznym serfowaniu po Internecie. Dziękujemy za współpracę.

   

   

   

 • EDUKACJA REGIONALNA

   

   

  W dniu 10 września 2018 roku klasa II ,,a” pod opieką wychowawczyni oraz mamy jednej z uczennic  udała się na wycieczkę do lasu. Podczas zajęć w plenerze przybliżono uczniom tematy z edukacji regionalnej przewidziane do realizacji w bieżącym roku szkolnym.

  Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się :

  • Czym zachwycają nas nasze lasy?
  • Jakie są skarby naszych lasów?
  • Jakie można spotkać gatunki drzew i krzewów w pobliskich lasach?
  • Jak ten ekosystem przygotowuje się do zbliżającej się pory roku?
  • Jak należy chronić lasy?

  Na powyższe i jeszcze inne pytania odpowiadała nauczycielka -  pani Dorota Dłubak. Drugoklasiści wrócili do szkoły radośni i pełni nowych doświadczeń  i wrażeń.

   

   

   

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

   

  ...Wakacje już dobiegły końca... takie słowa zawierała piosenka, którą zaśpiewała uczennica klasy IIb na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Podczas uroczystego apelu pani dyrektor przywitała wszystkich nauczycieli, uczniów, w szczególności pierwszoklasistów i rodziców, przekazała informacje, dotyczące zmian w  nowym roku i  życząc  sukcesów oraz owocnej pracy,  zaprosiła wszystkich do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.  

   

   

 • GMINNE OBCHODY 79 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


   

  2 września 2018 roku   wzięliśmy udział w   Gminnych Obchodach  79 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

  Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za liczny udział w obchodach i reprezentowanie szkoły.

   

   

   

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019  odbędzie się w dniu  03.09.2018r.

  godzina 8.00 - msza św. w kościele parafialnym

  godzina  9.00 -  uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na placu przed budynkiem szkoły. 

  godzina 9.20 - spotkanie z wychowawcami w klasach

   

  DOWOZY

  Bobrowniki – godz. 740

  Lisowice – godz. 750

  Niżankowice – godz. 830

  Szczyty – godz. 840

   

  ODWOZY

  Bobrowniki – godz. 1000

  Niżankowice i Szczyty – godz. 1015

   

   

 • WAKACJE !!!

  Po dziesięciu miesiącach wytrwałej  pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.

  Życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
  Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

  Dziękujemy za cały rok szkolny 2017/2018.

  Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr 1 w Działoszynie.

   

   

 • Konkurs plastyczny na plakat "Polska niepodległa"

   

  Uczniowie naszej szkoły  odnieśli sukces w gminnym konkursie  plastycznym  na plakat  "Polska niepodległa" organizowanym w czerwcu  przez Szkołę Podstawową w Trębaczewie.

  Zgodnie z regulaminem konkursu należało wykonać pracę o tematyce dotyczącej ważnego tematu -  niepodległości naszej Ojczyzny.

  II miejsce zajął uczeń klasy VI  - Kacper Bednarek

  III miejsce zajęła uczennica klasy VIIa - Klaudia Białek

  Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pani Lidii Jaszczak - nauczycielki plastyki.

  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

   

 • KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

   

   

  Na podstawie art. 13 ust. 1  i 2 i 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i  Rady (UE) 2016/679 z  dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w  związku z  przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1), zwanym dalej „RODO” prosimy o zapozannie się z klauzulą informacyjną.

   

   

 • DZIEŃ PATRONA - wyniki plebiscytu "KORCZAKI"

   

  18 czerwca 2018r. uczniowie naszej szkoły uroczyście uczcili Dzień Patrona - Janusza Korczaka. Odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy VI prezentowali twórczość i życie Korczaka - wybitnego pedagoga, autora książek i wierszy, lekarza i opiekuna dzieci. 

  Z okazji Dnia Patrona  odbył się turniej wiedzy o Januszu Korczaku, a także tradycyjnie już przeprowadzono plebiscyt na statuetki szkoły „Korczaki 2018”, które rozdano podczas akademii.


  Klasy I - III
  NAJLEPSZY PRZYJACIEL – Mateusz Kaczmarek I a
  NAJLEPSZY SPORTOWIEC – Jakub Łakomy I a
  ARTYSTKA ROKU – Sylwia Nowak III a
  NAJWESELSZY  UCZEŃ – Aleks Gumiński III b


  Klasy IV- VII 
  NAJLEPSZY PRZYJACIEL – Justyna Przybyłek IV b
  NAJLEPSZY SPORTOWIEC – Jakub Trzeciakiewicz VII b
  ARTYSTKA ROKU – Weronika Drab VII a
  NAJWESELSZY  UCZEŃ – Olga Piesik V

  GRATULUJEMY uczniom. 

   

   

 • Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej - wycieczka

    

         15 czerwca br. uczniowie klas VI  i  klasy IV b uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej. Na miejscu mogli podziwiać źródła materialne, które pozostały po kulturze przeworskiej w dolinie rzeki  Liswarty. Kultura ta istniała na naszych ziemiach  między  III w. p.n.e. - V w. n.e. i nie znała pisma. Do najważniejszych  zajęć ludzi  z tamtego okresu należała  wytwórczość metalurgiczna, przede wszystkim metalurgia żelaza. Odkryte na cmentarzysku w Mokrej pochówki ciałopalne były  bogato wyposażone. Dla zwyczajów pogrzebowych ludności kultury przeworskiej charakterystyczne było składanie do grobu, wraz ze szczątkami zmarłego, dość licznych, różnorodnych przedmiotów (zmarłego i przedmioty palono na stosie). Rodzaj wyposażenia grobowego uzależniony był przede wszystkim od płci zmarłego, a także od jego wieku w chwili śmierci oraz pozycji, jaką zajmował w obrębie swej społeczności. Wśród elementów wyposażenia grobów kobiecych wymienić należy metalowe części stroju, przede wszystkim brązowe i żelazne   fibule, tj. zapinki służące do spinania szat, sprzączki i okucia pasów, fragmenty kościanych grzebieni, stopy szkła, pochodzące zapewne z paciorków, oraz narzędzia pracy:  żelazne noże, igły, szydła i gliniane przęśliki.  Interesujący element wyposażenia pochówków kobiet stanowią metalowe, zwykle żelazne okucia oraz klucze, będące pozostałością po drewnianych skrzyneczkach. Skrzyneczki te interpretowane są zwykle jako ważny atrybut pani domu, przedmiot symbolizujący wysoki status społeczny zmarłej. Groby męskie zawierały zróżnicowane elementy uzbrojenia oraz wyposażenia wojowników, takie jak groty  broni drzewcowej, niekiedy inkrustowane srebrem, metalowe części tarcz i ostrogi, a także elementy stroju, narzędzia pracy    i przedmioty codziennego użytku, między innymi noże, nożyce oraz zestawy do krzesania ognia, składające się z żelaznego krzesiwa oraz niewielkiego odłupka krzemiennego. W  grobach męskich znaleziono też miecze importowane z terenu państwa rzymskiego.

         Wiele jeszcze grobów kultury przeworskiej nie zostało odkrytych. Jeśli znajdziesz kiedyś  w ziemi duże gliniane naczynie z przedmiotami, to pamiętaj aby tego nie niszczyć i zgłosić odpowiedniej instytucji.  Może właśnie dokonałeś kolejnego odkrycia z czasów kultury przeworskiej!

   

   

   

   

   

   

 • CZAS JAK RZEKA PŁYNIE...

   

  CZAS JAK RZEKA PŁYNIE... pod takim hasłem, w środę 20 czerwca, w godzinach popołudniowych uczniowie klas trzecich zakończyli pierwszy etap edukacji. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście pani dyrektor, wychowawcy,  rodzice i uczniowie. Montażem słowno - muzycznym podziękowali swoim paniom i rodzicom za trud włożony w wychowanie i edukację. Podczas przygotowanej prezentacji wszyscy wspominali wydarzenia z trzech minionych lat. Pani dyrektor wręczyła uczniom dyplomy ukończenia klasy trzeciej, a po występach wszyscy zasiedli do poczęstunku, przygotowanego przez rodziców trzecioklasistów. Bardzo dziękujemy rodzicom za dołożenie starań w przygotowanie uroczystości. Całość zorganizowały panie Dorota Kotynia i Ewa Mordalska.

   

   

 • DZIEŃ SPORTU

   

    

     19 czerwca 2018r. był w Szkole Podstawowej nr 1  Dniem Sportu. Uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców brali udział w grupowych rozgrywkach sportowych i konkurencjach indywidulanych  na boisku szkolnym. Uczniowie klasy VI uczestniczyli w wycieczce rowerowej nad Żabi Staw w Bobrownikach. 

        Klasy IV-VII brały udział w rozgrywkach na hali sportowej w Działoszynie. Uczniowie w zawodach międzyklasowych mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami w piłce siatkowej, koszykówce, ringo, piłce nożnej i tenisie stołowym. Rywalizacja toczyła się na trzech boiskach równocześnie i choć była bardzo zacięta i emocjonująca, to najważniejsza była dobra zabawa i dużo spalonych kalorii.
      Dziękujemy panu Piotrowi Piegzie - kierownikowi hali sportowej w Działoszynie za gościnność,   
  Radzie Rodziców  za lody dla wszystkich uczestników imprezy, nauczycielom za sędziowanie rozgrywek i opiekę nad uczniami, a przede wszystkim Wam, droga młodzieży, za liczny i bardzo aktywny udział w rywalizacji sportowej.

   

   

 • NOC W BIBLIOTECE

   

   

  W piątek 15 czerwca 2018r. odbyła się "Noc w Bibliotece". Grupa naszych uczniów spędziła ten piątkowy wieczór czytając fragmenty książek, rozwiązując różne łamigłówki, oglądając film a na zakończenie bawili się w podchody, które oczywiście okazały się  największą atrakcją. Większość zadań, jakie dzieciaki miały do pokonania związane były z wiedzą na temat naszego Patrona - Janusza Korczaka, gdyż kolejny raz "Turniej Wiedzy o Korczaku" miał formę zabawy. Na zakończenie, za dobrze wykonane zadania, na uczniów czekała słodka niespodzianka. Organizatorami tego wieczoru były panie Karina Weber i Ewa Mordalska.

   

   

 • KOTLINA KŁODZKA - wycieczka

   

  14 czerwca - w czwartek - uczniowie z naszej szkoły wraz z paniami Dorotą Kotynią, Ewą Mordalską i Beatą Różańską zwiedzali Kopalnię Złota w Złotym Stoku, gdzie zapoznali się z jej  genezą, wędrowali podziemnymi korytarzami i mogli podziwiać  jedyny w Polsce podziemny wodospad, którego długość wynosi 8 metrów. Jechali również podziemną kolejką, która wydostała wszystkich na powierzchnię. Następnie udali się do małej miejscowości Kletno, obok której znajduje się najdłuższa  w Sudetach Jaskinia Niedźwiedzia, uważana za najpiękniejszą jaskinię, w której mogli podziwiać zróżnicowane formy naciekowe – okazałe stalaktytystalagmitystalagnaty. Po drodze uczniowie zatrzymali się nad Jeziorem Otmuchowskim. Uczniowie wrócili z wycieczki zmęczeni, ale  pełni wrażeń i bogatsi  w wiadomości krajoznawczo - przyrodnicze.

   

   

   

 • JOGA - zajęcia otwarte dla rodziców

    

  W piątek 15.06.2018r. odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta z wychowania fizycznego dla  rodziców. Były to zajęcia jogi przeprowadzone w ramach zajęć pozalekcyjnych przez panią Katarzynę Gibek, a tematem przewodnim były assany związane ze zwierzętami (kot, pies, krowa, orzeł, kruk, świerszcz, kobra, wielbłąd, ryba, krokodyl, lew...).
    Obecni uczniowie z różnych klas (także 1-3) ćwiczyli wspaniale, wykazali się super sprawnością, ale ciekawostką było to, że towarzyszyli im również rodzice, którzy stanęli na matach w strojach sportowych i dzielnie, tym razem aktywnie, uczestniczyli w zajęciach. Relaks w końcowej części lekcji pozwolił pozbyć się całotygodniowego stresu i wspaniale wprowadził w weekend. Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały i wyrazili gotowość zaprzyjaźnienia się z jogą.

   

   

   

 • „BAWIMY SIĘ Z JEDYNKĄ” – czyli festynowy zawrót głowy

   

   

  W dniu 8 czerwca 2018 roku spotkaliśmy się na corocznym festynie szkolnym, który opływał we wszelkie atrakcje. Mogliśmy zobaczyć doskonałe występy naszych zdolnych uczniów poprzez śpiew, taniec, grę na instrumentach, przedstawienia oraz bardzo efektowny pokaz mody w barwie nietuzinkowych strojów wykreowanych na tę właśnie okazję.

  Mieliśmy również przyjemność gościć uczniów z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w profesjonalnym przedstawieniu teatralnym pt. „Działoszyn 22 km”, którego premiera na jesień.

  W czasie festynu odbywały się rozgrywki, konkursy sportowe, w których brali udział rodzice z dziećmi. Najlepsze osiągnięcia zostały nagrodzone dyplomami, które pozostaną niezapomnianą pamiątką na lata.

  Gościli u nas również Państwo ze szkoły „Jamb”, którzy zaprezentowali pokaz na trampolinach, po czym zaprosili do zabawy dzieci, które mogły dać upust swojej energii skacząc ile sił w nogach i radości w duszy. Była to niesamowita atrakcja, ponieważ kolejka na trampoliny nie miała końca.

  Zajęcia na trampolinach odbywają się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie we wtorki i czwartki dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy!

  Artystyczno-rekreacyjna całość festynowa nie obyłaby się bez pyszności, które mogliśmy konsumować podczas rodzinno-szkolnej zabawy. Chrupiąca kiełbaska, smakowity bigosik oraz rozpływające się w ustach ciasta radowały podniebienia wszystkich „bawiących się z Jedynką”.

  Nawet się nie obejrzeliśmy, gdy nadszedł czas pożegnania, bo „wszystko co dobre, szybko się kończy” lecz  zapraszamy na kolejny rok, a zobaczycie, czym jeszcze możemy Was pozytywnie zaskoczyć!

   

   

 • WIECZÓR FILMOWY W JEDYNCE

   

   

  25  maja 2018 roku wychowawcy klas siódmych: Grzegorz Warzycha i Katarzyna Oryś zorganizowali wspólnie z uczniami wieczór filmowy, by uczcić Dzień Dziecka.

  W sali nr 4 na górnym korytarzu przygotowaliśmy projektor, rozłożyliśmy materace, zasłoniliśmy żaluzje i w godzinach: 18.00 do 22.00 oddaliśmy się pasji filmowej. Obejrzeliśmy bardzo wzruszający film o motywach winy i kary, o potędze miłości i przebaczania, o esencji życia codziennego, o pojęciu dobra i zła. Mamy nadzieję, iż uczniowie będą mogli wykorzystać odnalezione w nim konteksty na egzaminie ósmoklasisty.

  By nie tylko dusza była pocieszona, a ciało również się radowało, zamówiliśmy pizzę, którą ze smakiem skonsumowaliśmy opowiadając o wrażeniach, refleksjach i  metaforyce filmu.

  Gdy wieczór dobiegł końca,  rodzice przyszli po dzieci i rozeszliśmy się do domów myśląc o tym, jakie pozytywne wartości powinny nam przyświecać.    

   

   

   

 • Wycieczka nad ŻABI STAW

   

  W dniu  4 czerwca 2018 roku klasa Ia wraz z wychowawcą i rodzicami wzięła udział w wycieczce krajoznawczej do Bobrownik. Dzieci poznały osobliwości Żabiego Stawu. Przypomniały sobie legendę o tym miejscu. Podziwiały skupisko lilii wodnej tzw. grzybienia białego. Poznały nazwy gatunków żab żyjących w Żabim Stawie i ptaków tu przebywających. Utrwaliły  swoje wiadomości dotyczące etapów rozwoju żaby.  Zajęcia w plenerze odbyły się w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "STĄD POCHODZĘ".

  Następnie uczniowie udali się nad rzekę Wartę, gdzie pieczono kiełbaski nad ogniskiem. Tutaj też miały miejsce gry i zabawy ogólnorozwojowe. 

  Wycieczka była dobrą okazją do integracji zespołu klasowego i rodziców. 

   

   

   

 • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

   

   

  28 maja 2018r. w szkole odbyło się spotkanie z policjantem z komistariatu działoszyńskiego panem Mariuszem Tkaczyńskim. Brali w nim udział uczniowie klas siódmych, szóstej i piątej. 

  Podczas spotkania omawiano sprawy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży:

  - zagrożeń wynikających z nieumiejętnego korzystania z internetu,

  - używek,

  - ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

  Policjant przedstawił także zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.

  Prosimy uczniów o zapamiętanie cennych wskazówek.

  PAMIĘTAJCIE, Wasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od WAS!!!

   

   

   

strona: