Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
 • LIST MEN do RODZICÓW UCZNIÓW KLAS VII

   

  Szanowni Państwo,   Rodzice Uczniów klas siódmych,  

  wprowadzanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum. Postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. W związku z tym, uprzejmie prosimy  o zapoznanie się z  listem Minister Edukacji Narodowej - Anny Zalewskiej.

   

   

   

 • ZYGMUNT KRUPA - budowniczy naszej szkoły

   

   

  19 maja 2018r.  minęła  70 rocznica śmierci Zygmunta Krupy, kierownika - budowniczego naszej szkoły. Wyjątkowego człowieka i pedagoga, który na zawsze pozostanie żywy w pamięci mieszkańców Działoszyna. 

  Odwiedzających naszą stronę internetową  zapraszamy do zapoznania się z postacią pierwszego kierownika placówki i historią szkoły.  

   

   

   

 • WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY IA

   

  W dniu 16 maja 2018r. klasa Ia pod opieką pań  Doroty Dłubak i Anity Mrowiec  była na wycieczce w ZOO Safari Borysew koło Poddębic. Dzieci zwiedzały ogród zoologiczny jadąc kolejką. Poznały bardzo dużo gatunków zwierząt. Od prowadzącego lektora dowiedziały się wiele nt. ich zwyczajów. Szczególnie zachwycone były najgroźniejszymi zwierzętami świata: białymi tygrysami bengalskimi, białymi lwami i białymi wilkami. Podziwiały ptaki wodne, żółwie, krokodyle, surykatki, żyrafę, kangury oraz fokę Dawida. Dawid popisywał się przed dziećmi swoimi pływackimi umiejętnościami. Uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych pt. ,,W świecie ssaków".  ,,Oko w oko" spotkały się z lwem o imieniu Lucky. Mogły dotknąć szynszyla i tenreka z Madagaskaru (przypominającego wyglądem naszego jeża). Poznały cechy ssaków i porównywały je z innymi grupami zwierząt. Wycieczka do ZOO - to była ciekawa przygoda - spotkanie  ze światem dzikiej przyrody - prawdziwe safari. 

   

   

   

 • IX DZIAŁOSZYŃSKA DZIESIĄTKA

   

  13 maja 2018 r. odbyła się IX edycja Działoszyńskiej Dziesiątki. Bieg główny poprzedzony był biegiem dzieci w kategoriach: dzieci przedszkolne, klasy 1-3 (rocznik 2008 i młodsi), klasy 4-6 (rocznik 2005-2007)
  oraz klasa 7 wspólnie z gimnazjum. Dziewczęta i chłopcy biegli osobno. Pierwszych osiem miejsc w każdym biegu nagradzano medalami. Naszą szkołę reprezentowało liczne grono uczniów we wszystkich kategoriach wiekowych:  
  * klasy 1-3

  dziewczęta: Randak Maria( V miejsce), Białek Zofia, Nąckiewicz Anna
  chłopcy: Klimczak Piotr (II miejsce), Dądela Szymon ( V miejsce), Kaczmarek Mateusz ( VI miejsce),    Konieczny Filip, Szymala Maciej

  * klasy 4-6 dziewczęta: Marciniak Elżbieta ( VII miejsce), Białek Klaudia, Drab Magdalena
                  chłopcy: Mordal Antoni (VI miejsce), Nowak Bartłomiej (VIII miejsce), Marona Adam (IX miejsce)

  * klasy 7 dziewczęta: Nowak Karolina (VII miejsce)
                chłopcy: Trzeciakiewicz Jakub (V miejsce)

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za godne reprezentowanie szkoły w wolnym czasie (niedziela) i gratulujemy wspaniałych wyników. Zachęcamy do podnoszenia swojej sprawności i do licznego udziału w podobnych wydarzeniach sportowych w przyszłości.

   

   

 • Z MATEMATYKĄ NA TY

   

  W środę 16 maja odbył się w Trębaczewie XIV Międzyszkolny Konkurs "Z Matematyką Na Ty" dla klas III. Uczniowie, którzy po eliminacjach szkolnych, reprezentowali naszą szkołę bardzo dobrze  poradzili sobie z przygotowanym testem. Kamil Pęciak z klasy IIIa zdobył największą ilość punktów i zajął I miejsce, V miejsce zajął Krzysztof Mordalski z klasy IIIb, a Kamil Mordalski był VII. Gratulujemy chłopcom doskonałej wiedzy z zakresu  trudnej dziedziny "Królowej nauk".

   

 • ZIELONY DZIEŃ EKOLOGII W JEDYNCE

   

  10 maja 2018 roku w naszej placówce edukacyjnej obchodziliśmy DZIEŃ EKOLOGII. Cała szkoła tryskała zielenią, bowiem obowiązywał strój zielony, by oddać również wizualną radość z owego święta. 
  Klasa VIIa przy współpracy technicznej chłopców z klasy VII b przygotowała inscenizację ekologiczną pt. „RATUJEMY ZIEMIĘ”. Tematem przewodnim występu było propagowanie ekologicznego stylu życia: odpowiednia segregacja odpadów, ograniczanie zużycia opakowań plastikowych, używanie płóciennych toreb podczas zakupów, oszczędzanie energii i wody. Wszystko po to, by nasza planeta była zdrowa a wraz z nią jej mieszkańcy. 
  Zaprezentowaliśmy repertuar w specjalnie na tę okazję wykonanych strojach z gazet, papieru, plastiku, foli, które efektownie reprezentowały tematykę DNIA EKOLOGII. 
  Tak istotne dla zdrowego stylu życia sprawy przedstawiliśmy w sposób nie tylko wykładowy, ponieważ uczniowie z wielkim zaangażowaniem rapowali, śpiewali i recytowali trudne i ważne sprawy ochrony ziemi przed ludzkim zanieczyszczaniem. Nawet publiczność zaangażowano do poprawnej segregacji odpadów, by sprawdzić z jaką uwagą słuchała, jak należy dbać o naszą planetę i nasze zdrowie.

  Taka lekcja na długo pozostanie w pamięci uczniów. 

   

   

 • SUKCESY ORTOGRAFICZNE UCZNIÓW

   

  W dniu 11.05.2018r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Raciszynie odbył się kolejny coroczny konkurs sprawdzający wiedzę i umiejętności pisowni ortograficznej. Wymagania konkursowe dotyczyły znajomości zasad pisowni m.in.  wielkiej i małej litery,  pisowni "nie" z różnymi częściami mowy, uzupełniania luk w wyrazach. W pierwszej części uczestnicy konkursu - ucznowie kl. IV-VI pisali dyktando, natomiast w drugiej test.

  Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów  - Dominika Drab  z klasy V oraz  Aleksander Makaruk z klasy VI. Serdecznie im GRATULUJEMY,  ponieważ zostali finalistami MIędzyszkolnego Konkursu Ortograficznego.

   I miejsce  - ALEKSANDER MAKARUK

  II - miejsce -  DOMINIKA DRAB

   

   

 • OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SANCTA MARIA

   

  10  maja 2018r.  odbył się  w Częstochowie Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej "Sancta Maria" pod hasłem: "Maryja mamą naszego Narodu". W konkursie plastycznym wzięły udział uczennice: Zofia Białek, Julia Różańska, Weronika Drab i Klaudia Białek.
  W konkursie muzycznym naszą szkołę reprezentowały: Antonina Mordalska, Aleksandra Cieśla, Julia Makowska i Maja Witkowska.
  Na liście laureatów znalazły się Klaudia Białek, Weronika Drab i Maja Witkowska, które wystapią na gali finałowej 27 maja na Jasnej Górze.

  Gratulujemy i cieszymy się z sukcesów naszych uczennic.

   

   

 • SUKCESY MATEMATYCZNE UCZNIÓW

   

  W dniu 9 maja 2018 w Szkole Podstawowej w Siemkowicach  odbyły się XVI Powiatowe Potyczki Matematyczne. Wzięło w nich udział razem 171 uczniów. Uczniowie rozwiązywali zadania  o różnym stopniu trudności w zależności od kategorii wiekowej. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Piotr Klimczak -kl. IVa, Filip Mordalski - kl. V, Marcel Patocki - kl. V, Michał Rus - kl. V, Marta Gaworska - kl. VI, Aleksander Makaruk - kl. VI, Laura Mazurek - kl. VI, Franek Graczyk - kl. VII.

  Uczniowie ci  przygotowywali się do konkursu rozwiązując zadania podczas zajęć dodatkowych pod kierunkiem nauczycieli matematyki p. Magdaleny Wojtal i p. Doroty Smugowskiej.  Podczas konkursu bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami i zajęli wysokie miejsca.

  Piotr Klimczak - III m. w kategorii klas czwartych

  Filip Mordalski - I m. w kategorii klas piątych

  Marta Gaworska - II m. w kategorii klas szóstych

  Aleksander Makaruk - III m. w kategorii klas szóstych

  Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy !!!

   Filip Mordalski będzie reprezentował naszą szkołę w Międzypowiatowych Potyczkach Matematycznych, które odbędą się w Łasku!

   

   

 • WYCIECZKA DO STOLICY

   

  24 kwietnia  2018r. uczniowie klas- IVa, IVb, V oraz IV ze Szkoły Filialnej w Szczytach byli na całodniowej wycieczce w Warszawie. Podczas pobytu w stolicy dzieci miały możliwość zobaczenia przepięknej warszawskiej starówki, podziwiały panoramę miasta z tarasu widokowego przy Kościele św. Anny. Ponad dwugodzinny pobyt w Centrum Nauki Kopernik dostarczył uczestnikom niezwykłych empiryczno-duchowych przeżyć, a całość wyprawy zakończono wejściem na punkt widokowy wewnątrz Stadionu Narodowego.

  Organizatorzy i opiekunowie wycieczki serdecznie dziękują uczestnikom za zdyscyplinowanie, dzięki któremu wycieczka zaliczona jest do UDANYCH.

   

   

 • KONKURS EKOLOGICZNO - SPORTOWY

   

  W środę 9 maja uczniowie klas trzecich zmagali się z wiedzą przyrodniczą i sprawnościami sportowymi  w IV Międzyszkolnym Konkursie Ekologiczno - Sportowym, który odbył się w ZSP w Szkole Podstawowej w Raciszynie. Nasza drużyna w składzie: Maja Prześla, Maria Randak, Zuzanna Wojtal, Franciszek Bęben, Kamil Mikołajczyk i Dmytro Telychko zajęła  III miejsce. Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu przygotowywani byli przez panie: Dorotę Kotynię i Ewę Mordalską.

   

   

 • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

   

   

       W poniedziałek 7.05.2018r. Szkoła Podstawowa nr 1 była organizatorem Gminnego Turnieju Piłki Nożnej. Nad przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego - pani Katarzyna Gibek i pan Grzegorz Warzycha. W imprezie startowali uczniowie z rocznika 205 i młodsi w kategorii zarówno dziewcząt jak i chłopców. Zgłosiło się 6 reprezentacji - trzy drużyny dziewcząt (Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa w Raciszynie) oraz trzy drużyny chłopców (Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa w Trębaczewie). 
            Oto składy reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 1:
  DZIEWCZĘTA   -   Białek Klaudia (bramkarz), Kowalska Paulina, Nowak Michalina, Rezler Aleksandra, Drab Oliwia, Wróblewska Zuzanna, Sadzisz Karolina, Cieśla Aleksandra, Drab Dominika
  CHŁOPCY   -   Mordalski Tomasz (bramkarz), Rus Mateusz, Rus Michał, Patocki Marcel, Randak Dominik, Cieśla Miłosz, Bęben Miłosz, Ciura Przemysław.
            Wyniki turnieju:
  W kategorii dziewcząt - I miejsce Szkoła Podstawowa w Raciszynie, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Działoszynie, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Działoszynie
  W kategorii chłopców -  I miejsce  Szkoła Podstawowa nr 2 w Działoszynie,   II miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Działoszynie,  III miejsce Szkoła Podstawowa w Trębaczewie.

     Zwycięzcy turnieju będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych w Pajęcznie. Bardzo gratulujemy wszystkim zawodnikom za piękną walkę, za przestrzeganie zasad fair play, a trenerom drużyn za ich przygotowanie.

      Serdecznie dziękujemy firmie "ANITA" i jej właścicielowi Panu Grzegorzowi Mordalskiemu za ufundowanie lodów dla wszystkich uczestników zawodów. 

   

   

   

 • GMINNE OBCHODY 3 MAJA

   

  W czwartek - 3 maja wzięliśmy udział w Gminnych Obchodach Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pod Pomnikiem Niepodległości uczniowie z ZSP w Raciszynie przedstawili krótką lekcję historii związaną z tym świętem.  Władze złożyły kwiaty i udaliśmy się do kościoła, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.  Za liczne przybycie i reprezentowanie naszej Szkoły w obchodach 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nauczycielom, uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy.

   

   

   

 • MAŁY ERUDYTA 2018

  25.04.2018

   

   

  Już po raz jedenasty w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Janusza Korczaka rywalizowali ze sobą uczniowie klas szóstych, bowiem 25 kwietnia 2018 roku odbyła się 11 edycja konkursu „Mały Erudyta”. Organizatorami konkursu były: Dorota Smugowska (nauczyciel przyrody i chemii) i Karina Weber (nauczyciel muzyki). Patronat nad konkursem objął burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn pan mgr Rafał Drab, który jednocześnie był  fundatorem nagród książkowych.

  Konkurs miał formę testu i sprawdzał wiedzę ze wszystkich dziedzin życia (obyczaje, bieżące wydarzenia, najważniejsze osoby i instytucje państwowe, ekologia), jak również z przedmiotów szkolnych.

  Do rywalizacji przystąpiło dziewięcioro uczniów z czterech szkół. Dzieci były na początku troszkę stremowane, ale po rozdaniu testów stres zniknął
  i wszyscy dzielnie przystąpili do rozwiązywania zadań. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z pięciu nauczycieli (ze szkół, które zgłosiły udział w konkursie),  której przewodniczyła pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Działoszynie mgr Katarzyna Ciura.

        Po godzinie zmagań z różnymi problemami uczniowie oraz ich opiekunowie zjedli pyszny obiad w szkolnej stołówce, aby zregenerować siły, po czym uczniowie zwiedzali szkołę, a nauczyciele przystąpili do sprawdzania prac. W miłej atmosferze, po wspólnych konsultacjach i dyskusjach wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im J. Korczaka w Działoszynie - Marta Gaworska wraz z uczennicą Julią Kołtek ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Raciszynie, które zdobyły tyle samo punktów. Kolejne miejsca przypadły Aleksandrowi Makarukowi z naszj szkoły i Wiktorowi Bębnowi ze Szkoły Podstawowej im. ks. J Twardowskiego w Trebaczewie. Gratulujemy zwycięzcom wiedzy.

  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz książki. Nagrody wręczyła pani dyrektor szkoły Katarzyna Ciura, gratulując zwycięzcom oraz dziękując wszystkim  uczniom i nauczycielom.

   

   

 • „Witaj Maj, Trzeci Maj…”

   

  W dniu 27 kwietnia  2018r. krótką inscenizacją uczciliśmy nadchodzącą  227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie  z zainteresowaniem słuchali szóstoklasistów, którzy przybliżyli nam historyczne fakty związane z tym świętem. Piękny śpiew Julii Makowskiej oraz Mai Witkowskiej wprawił w zadumę nawet najmłodszych uczniów, nawet jeśli nie do końca rozumieją trudne pojęcia związane z trzeciomajowymi wydarzeniami.   
  Ta lekcja historii przede wszystkim przypomniała społeczności szkolnej, jak cennym darem jest wolność, a patriotyzm to nie tylko znajomość hymnu narodowego. Miłość do ojczyzny możemy wszak okazywać na co dzień, w najdrobniejszych nawet gestach, jak choćby szacunek do tradycji i symboli  lub po prostu dbałość o piękno polszczyzny.

     

   

   

 • Nie bądź dinozaurem, czytaj!

     

  Czy „książka” i „rozrywka” to odległe pojęcia?

  Jakie działania obniżają stres i napięcie?

  Dlaczego wyginęły dinozaury?

  Na takie, między innymi, pytania odpowiadali nasi uczniowie, uczestnicząc w prelekcji promującej czytelnictwo. Nasza placówka znalazła się wśród szkół objętych projektem „Z książką  na Ty, czytaj pierwszy” realizowanym przez uczniów II LO im. R. Traugutta  w Częstochowie. Iga Kępińska, Filip Tasarz i Natalia Grabiasz w ciekawy sposób  przekonywali młodych słuchaczy, że czytanie to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu, która przynosi szereg nieocenionych korzyści  m.in. wzbogaca zasób słownictwa, rozwija intelekt i wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację. Takich argumentów nie można zlekceważyć. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko…. biec do biblioteki po ciekawą lekturę. 

   

   

 • BUDKA DLA DZIUPLAKA

       

  23 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Raciszynie  odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursie  M1 dla Dziuplaka. Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli w nim udział. Pierwsze miejsce zajął Daniel Szewczyk z klasy IV A, II miejsce przypadło Kacprowi Bednarkowi z klasy VI. Pozostali uczniowie za udział otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

                                                           GRATULUJEMY!

   

   

 • CZWÓRBÓJ LA

       

  W dniu 20 kwietnia 2018 roku odbyły się gminne zawody lekkoatletyczne szkól podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii dziewcząt: Kukuła Julia, Drab Dominika, Cieśla Aleksandra, Wróblewska Zuzanna, Rezler Aleksandra oraz Kowalska Paulina. W kategorii chłopców: Patocki Marcel, Bęben Miłosz, Ciura Przemysław, Rus Mateusz oraz Rus Michał. Chłopcy w sojej kategori zajęli III miejsce, natomiast dziewczęta II miejsce.

                Serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszych treningach!

   

   

   

 • Legendy i Baśnie Gminy Działoszyn

   

  W dniu 12 kwietnia 2018 r. Urząd Miasta i Gminy Działoszyn wydał nową publikację pn. „Legendy i Baśnie Gminy Działoszyn”, w której dzieci z terenu gminy Działoszyn opisały i dokonały ilustracji najbardziej poruszających legend z naszego regionu.

  Mamy zaszczyt poinformować, że w publikacja zawiera prace literackie i plastyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Prace zostały wykonane na konkurs adresowany  do dzieci przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z gminy Działoszyn. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie na podstawie historii, podań lub tradycji regionu, miejsc i wydarzeń, które miały miejsce na terenie gminy Działoszyn stworzyć swoją własną baśń, legendę lub obraz malowany techniką dowolną o rozmiarach również dowolnych.  Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów z kl. I-VII.

  Przypominamy  sukces naszych uczniów: 

  prace plastyczne - kategoria wiekowa 7-9 lat

  I miejsce "Legenda o Żabim Stawie" - Zofia Gaworska klasa Ia

  I miejsce "Legenda o powstaniu Działoszyna" - Anna Nąckiewicz kl. IVa

   

  prace literackie - kategoria wiekowa  - 13-16 lat

  I miejsce "Legenda o powstaniu Działoszyna" - Klaudia Białek kl. VIIa

  W konkursie brali  udział: 

  Maja Witkowska  kl. VIIa "Legenda o magicznym źródle" 

  Filip Mordalski kl. V "Legenda o górze św. Genowefy"

   

  W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy Ia,  a ich prace również znajdują się w publikacji.

   

  Gratulujemy wszystkim uczniom!

   

   

 • SPOTKANIE Z DIETETYCZKĄ

   

  19 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z dietetyczką panią Anną Kulą-Myczka.

  Zaproszona do szkoły Pani Anna  na podstawie  prezentacji multimedialnej  przedstawiła  zasady  zdrowego odżywiania. Na podstawie piramidy zdrowia dietetyczka opowiedziała o wartości spożywanych przez nas produktów spożywczych. Zwróciła uwagę na podstawowe składniki pokarmowe, czyli białko, tłuszcz i węglowodany. Podała informacje, jakie funkcje one spełniają w prawidłowym życiu człowieka. Poinformowała, jakie wartości kaloryczne prezentują poszczególne produkty. Dowiedzieliśmy się, co jest przyczyną niektórych chorób cywilizacyjnych oraz jakie choroby powstają na tle niewłaściwego odżywiania.

  Uczniowie dowiedzieli się, co jest najważniejsze w prawidłowej diecie w ich wieku. Przekazano wiele wiadomości nie tylko na temat tego co powinniśmy jeść, ale też co jest  zakazane w normalnej diecie, ponieważ szkodzi naszemu zdrowiu.  Spotkania z uczniami poszczególnych grup wiekowych przebiegły bardzo sprawnie  a dzieci z uwagą słuchały cennych wskazówek dietetyczki.  

   

   

   

strona: