Dzień Patrona

mgr Aneta Morawska
mgr Katarzyna Perka

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 w Działoszynie

Janusz Korczak (1878-1942) – wybitny pedagog, publicysta, pisarz i lekarz. Posiadał znakomite wyczucie dziecięcej psychiki, a jego postawa pełna szacunku i zaufania do dziecka stała się podstawą systemu pedagogicznego łączącego zasadę kierowania dziećmi z zasadą ich samodzielności. Samorząd, gazetka dziecięca, a także osobowość wychowawcy były formami pobudzającymi aktywność społeczną dzieci. Żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania jego spraw i przeżyć, wychowywania w umiłowaniu dobra, piękna i wolności.

Ta wybitna postać jest patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Działoszynie już od 2005 roku.

29 maja 2008 roku obchodziliśmy trzecią rocznicę nadania szkole imienia – Janusza Korczaka. Z tej okazji zorganizowano szkolną uroczystość, na którą zaproszono gości, przybyli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn pan Krzysztof Piekarz, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Stanisław Ranoszek, a także pani Halina Zaremba-Grochowska Radna Miasta i Gminy Działoszyn.

Uroczystość uświetniła obecność  Wizytator pani Elżbiety Ranoszek, która wizytowała naszą placówkę.

Święto Patrona rozpoczął uroczysty pochód ze sztandarem szkoły do Domu Kultury w Działoszynie., podczas którego zapalono symboliczny znicz pod pomnikiem Janusza Korczaka znajdującym się przed szkołą. Pamięć wybitnego pedagoga uczczono minutą ciszy.

Dalsza część uroczystości odbywała się w MGDK w Działoszynie. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, następnie pieśń szkoły. W pierwszej części uczniowie przedstawili multimedialną prezentację dotyczącą życia i twórczości Janusza Korczaka, której powstanie nadzorowali nauczyciele  Dorota Smugowska i Grzegorz Warzycha.

Uczniowie recytowali piękne wiersze, prezentowali cytaty z publikacji Janusza Korczaka dotyczące znaczenia dziecka, rozumienia jego potrzeb. Zaprezentowano również sztukę teatralną według fragmentu ksiązki „Król Maciuś Pierwszy”, nad przygotowaniem której czuwały panie Dorota Klimczak i Magdalena Wojtal. Cały występ uświetniał wspaniały śpiew szkolnego chóru pod profesjonalnym przewodnictwem nauczycielki Kariny Weber. Należy także wspomnieć o dekoracjach, bez których występ byłby na pewno uboższy. Czuwały na nimi panie A. Jagieło-Kępińska, D. Kotynia, K. Wiśniewska-Cieśla oraz K. Perka.

Kolejnym, kulminacyjnym punktem obchodów święta patrona było rozdanie statuetek – KORCZAKI 2008 dla uczniów wyróżniających się spośród innych. Mamy nadzieję, że tradycja ta na stałe wpisze się w historię naszej szkoły.

Nagrody – KORCZAKI przyznano po wcześniejszym głosowaniu przeprowadzonym wśród wszystkich uczniów naszej szkoły w następujących kategoriach:

·        Najsympatyczniejszy uczeń      Mariusz Owczarek z klasy Ib

·        Najlepszy kolega/koleżanka – Przemysław Sudomirski kl.IVb / Eliza Łakoma kl. Ia

·        Aktywista szkolny – Lena Drab z klasy VIb

Podsumowaniem uroczystości było przemówienia zaproszonych gości: Burmistrza pana Krzysztofa Piekarza oraz Wizytator pani Elżbiety Ranoszek. Goście dziękowali uczniom za przygotowanie pięknych i wzruszających występów. Docenili również pracę, jaką zarówno uczniowie jak i nauczyciele włożyli w przygotowanie Dnia Patrona i nadanie świętu uroczystej rangi. Na zakończenie Dyrektor Szkoły pani Katarzyna Ciura podziękowała  gościom i licznie przybyłym widzom   za uświetnienie swoją obecnością   uroczystości. Podkreśliła, że praca szkoły to umiejętne połączenie edukacji,  wychowania i opieki oparte na rozwijaniu zainteresowań i zdolności dzieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka godnie prezentują swoje dokonania, a podstawą pracy szkoły jest współpraca nauczycieli, uczniów i rodziców. Niemniej ważne jest wsparcie władz samorządowych i oświatowych.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy jej uczestnicy wrócili  do szkoły.

Jesteśmy dumni, że   wybitna postać Janusza Korczaka – „starego doktora” jest patronem naszej szkoły. Pragniemy, aby nauka i starania J. Korczaka o dobro małego człowieka były doceniane i na zawsze zapadły w naszą pamięć.

Naszym, dorosłych zdaniem jest pamiętać, aby „pozwolić dziecku błądzić i radośnie dążyć do prawdy”.