Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
 • POWIATOWE ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO

   

  19.10.2018r. drużyna starszych chłopców reprezentowała szkołę i gminę w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego w Strzelcach Wielkich. W imprezie brało udział aż 8 drużyn, w tym również były szkoły gimnazjalne. Nasza drużyna po zaciętych i długich meczach zakończyła zawody na podium, zajmując III miejsce w powiecie. Gratulacje dla chłopców! Życzymy dalszych sukcesów.

   

   

 • GMINNE ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO

   

  17.10.2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Działoszynie odbył się drużynowy Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Uczniowie z naszej szkoły brali udział w zawodach aż w czterech kategoriach: dziewczęta klasa 6 (Drab Dominika, Drab Oliwia, Sadzisz Karolina i Wróblewska Zuzanna), chłopcy klasa 6 (Patocki Marcel, Randak Dominik i Michał Rus), dziewczęta klasy 7-8 i gimnazjum (Białek Klaudia, Jarząb Klaudia i Nowak Karolina) oraz chłopcy klasy 7-8 i gimnazjum (Bęben Miłosz, Graczyk Franciszek i Rus Mateusz). Mistrzami gminy w swoich kategoriach wiekowych zostały dziewczęta z klasy 6 oraz chłopcy z klas 7-8. Uczniów przygotowała pani Katarzyna Gibek.  Serdecznie gratulujemy!

   

   

 • WOLONTARIUSZE Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

   

  W  piękne jesienne popołudnie 18 października 2018r.  wolontariusze z naszej szkoły przybyli do schroniska w Trębaczewie w szczytnym celu wyprowadzenia piesków na spacery po najbliższej okolicy. Psiaki Baton, Feluś,  Karmel, Axa, Zygi, Bruno, Lisek, Saba były bardzo  szczęśliwe i zadowolone. Pani Karolina - opiekun schroniska opowiedziała nam o działalności jednostki. Wyjaśniła  również, jak mamy postępować podczas spaceru, czego pieski potrzebują a czego nie lubią. Wszyscy spisali się na medal,  w szczególności nasi uczniowie,  którzy podeszli do zadania perfekcyjnie. Wyjazd zorganizowała pani Andżelika Miksza - opiekun  szkolnego wolontariatu. 

  WOLONTARIUSZE Z WIZYTĄ W SCHRONISKU - Obrazek 1

   

   

 • "BIAŁO-CZERWONY" BIEG

   

  Z okazji przypadającego w tym roku 100- lecia Niepodległości Polski  klasy młodsze aktywnie i na sportowo uczciły  to wydarzenie. Dnia 12 października boisko szkolne przybrało barwy narodowe, a to za sprawą uczniów, którzy w strojach biało-czerwonych ,,Dla Niepodległej" pobiegli na dystansie 100 metrowym i wzięli udział w Międzyklasowym Biegu Sztafetowym.  Biegi odbyły się w wesołej i przyjaznej atmosferze a jednocześnie uroczystej, co podkreślały piękne narodowe barwy uczniowskich strojów.  WSZYSCY ZWYCIĘŻYLI! GRATULUJEMY!

   

 • WOŚP -"RATUJMY ŻYCIE"

       

  W dniu 16.10.2018 roku wolontariusze naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji "Ratujmy życie". W akcji wzięły  udział 143 osoby, które reprezentowały placówki oświatowe z terenu naszej gminy, straż pożarną, policję, biblioteki, ośrodek zdrowia, ośrodek pomocy społecznej oraz banki.

  Akcję gminną zorganizowała Szkoła Podstawowa w Raciszynie, natomiast wolontariusze z naszej szkoły zostali przygotowani przez panią Andżelikę Mikszę i Grzegorza Warzychę.

   

 • DZIEŃ Z TRADYCJĄ W KLASIE IVA

   
   
  Wtorek 16.10.2018r. był wypełniony wieloma ciekawymi wydarzeniami, w których uczestniczyli uczniowie klasy 4a. Wychowawczyni Katarzyna Gibek w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Wieś polska w I połowie XX wieku" zorganizowała uczniom wycieczkę do rodzinnej piekarni w Szczytach. Dzieci poznały sposób wypiekania chleba na zakwasie metodą tradycyjną, w piecu opalanym drewnem - w sabacie. Ubrane w białe fartuszki i czapki piekarskie chętnie pozowały do zdjęć używając narzędzi i naczyń pomocnych piekarzowi w pracy - miarek różnej wielkości, w których chleby rosną, łopat, za pomocą których wkłada się chleb do pieca i wyjmuje. Na koniec uczniów spotkała miła niespodzianka - każdy otrzymał w prezencie chlebek, który mógł zabrać do domu.
     Jednym z założeń innowacji realizowanej w klasie 4a jest poznanie języka, którym posługiwali się mieszkańcy dawnej wsi. W tym celu wychowawczyni zaprosiła na godzinę wychowawczą gościa - artystkę ludową, panią Jadwigę Freus, która przybliżyła uczniom to zagadnienie. Dzieci poznały słowa, których dziś się już nie używa, a były popularne ponad pół wieku temu i posługują się nimi niektórzy starsi mieszkańcy wsi do dzisiaj. Pani Jadzia recytowała również wiersze poetki ludowej z naszego regionu Marii Marchewkowej, która pisała gwarą. Okazuje się, że uczniom nie jest obcy język naszych dziadków i pradziadków. Chętnie dyskutowali z panią gawędziarką, opowiadali o swoich doświadczeniach, zadawali pytania. W lekcji uczestniczyły również dzieci z klas młodszych, które przebywały na świetlicy pod opieką pani Alicji  Drab, z czego nasz gość bardzo się ucieszył. Założeniem działalności pani Jadwigi jest bowiem to, by jak najwięcej młodych ludzi zapoznać z historią polskiej wsi i oocalić od zapomnienia świat, który przeminął, ale wszyscy się z niego wywodzimy. Dziękujemy!   
     Zdjęcia z tych wydarzeń będzie można obejrzeć w kronice, która na zakończenie realizacji programu zostanie przekazana do biblioteki.
   
   
   
 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   

  W naszej szkole 15 października odbyła się uroczysta akademia z okazji DEN. Uczniowie przygotowani przez panie Anetę Morawską, Magdalenę Wojtal i Karinę Weber, wyrecytowali, wyśpiewali i wygrali na instrumentach piękne podziękowania za trud włożony w ich edukację. Wszyscy pracownicy na koniec otrzymali słodki upominek. Dekorację na tę uroczystość przygotowały panie Lidia Jaszczak i Andżelika Miksza.

   

   

 • EWAKUACJA PRÓBNA

   

  11 października została w naszej szkole przeprowadzona ewakuacja próbna, którą nadzorowali  Strażacy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pajęcznie. Nauczyciele i uczniowie doskonale znają procedury zachowania w razie niebezpieczeństwa, dlatego sprawnie poradzili sobie z tym zadaniem. Dla młodszych uczniów panowie strażacy przeprowadzili pogadanki o bezpieczeństwie oraz zaprezentowali wyposażenie wozu  strażackiego. Serdecznie dziękujemy za współpracę.

   

   

 • SPOTKANIE W BIBLIOTECE

   

  W czwartek 11 października uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią udali się do Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie na lekcje pt. "Symbole Narodowe". Uczniowie mogli wysłuchać wiadomości dotyczących powstania naszych symboli narodowych i doskonale radzili sobie ze zdobytą już widzą na ich temat. Lekcję zorganizowała pani Karina Weber.

   

   

 • DORADZTWO ZAWODOWE

   

  W poniedziałek 8.10.2018 roku  w ramach realizacji doradztwa zawodowego uczniowie klas ósmych pod opieką pani A. Mikszy oraz pani K. Oryś udali się do pobliskiego Ośrodka Zdrowia w celu zapoznania się ze specyfiką pracy w zawodach pielęgniarki i lekarza. Pani Małgorzata pielęgniarka naszej szkoły zachęcała do pracy w tych zawodach. Uświadomiła młodzież jakim trzeba być, jaką drogę w życiu obrać, aby pracować jak ona, że należy być odpowiedzialnym, nieść pomoc, być uczciwym, opiekuńczym a przede wszystkim mieć pokłady cierpliwości i empatii.

   

   

 • WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

   

  W dniach od 04 10. do 06.10. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z uczniami ze szkoły
  w Trębaczewie odbyła wycieczkę do  stolicy polskich Tatr - Zakopanego. Dzieci zwiedziły  najciekawsze zakątki min. Dolinę Strążyską z widokiem na Giewont i piękny wodospad Siklawę. Wędrowały również nad Morskie Oko, które można było podziwiać w promieniach jesiennego słońca.  Wieczorami dzieci i młodzież podziwiali uroki miasta, Krupówki i piekne Sanktuaria oraz wspólnie się bawili. W ostatnim dniu relaksowali się w zakopiańskim Aquaparku. Wędrówkom sprzyjała doskonała pogoda i opowiadania przewodnika, który świetnie przybliżył historę tegoż regionu. Organizatorem tej wycieczki był ks. Michał - wikarisz  parafii w Trębaczewie i ks. Kamil - wikariusz parafii w Działoszynie oraz katecheci uczący w tych szkołach Aleksandra Kuc i Ewa Mordalska. Uczniowie bezpieczni, bogatsi w nową wiedzę i nowe znajomości powrócili do  domu.

   

   

 • Filmowa podróż śladami polskich, podniebnych bohaterów

   

  5 października bieżącego roku klasy ósme, siódma i szósta miały okazję zapoznać się z filmową interpretacją losów słynnej, polskiej eskadry lotniczej „Dywizjonu 303”. Wzruszyły nas bohaterskie postawy lotników. Brawurowe, podniebne akcje trzymały w napięciu. Z niedowierzaniem oglądaliśmy wojenne zmagania Polaków, którzy przyczynili się do chwały w bitwie o Anglię.

  Dobrze, że doczekaliśmy się filmowej wersji słynnej, brawurowej, heroicznej i charyzmatycznej postawy polskich lotników, o których czynach powinien pamiętać każdy Polak.

  Sam Arkady Fiedler, autor lektury -  „Dywizjon 303” redagował: pisałem dla Polaków (…) z tym samym sumieniem chciałbym skierować apel do wszystkich rodaków na świecie, by nie głuszyli głosu swego serca i uświadomili sobie, czym jest ojczyzna”

  Redagowała: K. Oryś

   

   

 • ZAJĘCIA ADAPTACYJNE W KLASIE IVA

   

  5 października 2018r.w godzinach popołudniowych z inicjatywy wychowawczyni klasy 4a pani Katarzyny Gibek, odbyło się ognisko integracyjne dla uczniów i rodziców. Impreza miała miejsce w parku przy Pałacu Męcińskich. W pięknych okolicznościach przyrody i polskiej złotej jesieni uczniowie bardzo aktywnie spędzili dwie i pół godziny. Uczestniczyli w grach prowadzonych przez wychowawczynię, ale również sami mogli wykazać się pomysłowością w organizowaniu zabaw. W międzyczasie samodzielnie piekli kiełbaski nad ogniskiem, które na świeżym powietrzu zawsze znakomicie smakują. O tym, że świetnie się bawili świadczy fakt, że bardzo niechętnie rozchodzili się do domów.

        Wspólnie spędzony czas poza szkołą jest dla wychowawcy doskonałym sposobem umożliwiającym lepsze wzajemne poznanie i integrację grupy. Jest to również część programu adaptacyjnego dla klasy czwartej, który ma ułatwić przystosowanie się uczniów do nauki w starszych klasach.

        Serdeczne podziękowania należą się Rodzicom, którzy, jak zawsze, zaangażowali się w organizację imprezy i opiekę nad uczniami.

   

   

 • DZIEŃ TORNISTRA

   

  W związku z Ogólnopolskim Dniem Tornistra we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Pajęcznie, przeprowadzono dla uczniów w naszej szkole pogadanki, a nauczycielom i rodzicom przekazano porady w formie materiałów edukacyjnych poświęconych tematyce lekkich tornistrów.

  ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INFORMACJAMI.

   

 • DZIEŃ NIEBIESKI

   

  28 września 2018r. odbył się pierwszy w tym roku szkolnym Kolorowy Dzień- kolor niebieski - zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Większość uczniów oraz nauczycieli włączyła się w tę akcję, która  polegała na ubraniu się na niebiesko lub posiadanie niebieskich akcentów garderoby lub dodatków. Uczniowie, którzy włączyli się do akcji nie byli w tym dniu pytani oraz byli zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek. Było warto…, a w albumie fotograficznym można podziwiać różne ocienie koloru niebieskiego  dominującego w piątek  na szkolnych korytarzach. 

   

 • DYSKOTEKOWE RYTMY Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

   

  27 września 2018 r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopca dla uczniów klas IV-VIII, którą zorganizowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego p. A. Mrowiec oraz  p. G.Warzycha   w porozumieniu z opiekunami szkolnego wolontariatu p. A.Mikszą oraz p. D.Smugowską. Podczas dyskoteki pomagały również panie, które odbywały praktyki studenckie w naszej szkole. Uczestnicy  tańczyli przy przebojach dyskotekowych, o które zadbali uczniowie klasy VIIIb. Dzieci spędziły czas w przyjaznej i wesołej  atmosferze. Była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia dyskoteka w tym roku szkolnym….

   

   

 • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

   

  We wtorek 25 września odbyły się pogadanki dla uczniów klas IV-VIII  przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Działoszynie. Tematem rozmów było m.in. cyberprzemoc, nieodpowiednie zachowanie wobec rówieśników, skutki jakie niosią za sobą wszelkiego rodzaju używki i inne, które wynikły w trakcie rozmowy.

  Dziękujemy panom policjantom za przeprowdzenie zajęć wychowawczo-profilaktycznych. 

   

   

 • WYCIECZKA KLASY IIA

   

  17 września 2018r klasa IIa wraz z wychowawcą i rodzicami udała się na wycieczkę do Lisowic. Dzieci korzystały z uroków letniej pogody i wesoło spędziły czas w pobliżu rzeki Warty. Podziwiały wapienny kamieniołom i poznały historię jego powstania. Atrakcją wycieczki okazały się  źródełka nad Wartą. Oba te miejsca są zaliczane do ,,Najładniejszych miejsc Miasta i Gminy Działoszyn". Zajęcia w plenerze odbyły się w ramach prowadzonej w klasie II innowacji pedagogicznej "STĄD POCHODZĘ". Dzięki temu dzieci poznają walory turystyczne i krajobrazowe swojej okolicy. 

   

   

 • INFORMACJA O DNIACH WOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

   

  Informujemy o dniach wolnych w roku szkolnym 2018/2019.

   

 • 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ - WYCIECZKA

   

   

  WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH  DLA UCZCZENIA

  100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

  20 września 2018 roku klasy ósme odbyły wycieczkę: Pszczyna – Oświęcim – Brzezinka. Na wstępie zobaczyliśmy Pszczyński Zespół Pałacowo – Parkowy z XIX i XX wieku oraz Zbrojownię. Przyglądaliśmy się wnętrzom charakteryzującym modę i gusta tej epoki oraz zapoznaliśmy się ze sztuką XIX-wiecznej walki.

  Następnie udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Martyrologii „Auschwitz-Birkenau”. Nasza prawie dwugodzinna wycieczka po muzeum uświadomiła nam ogrom cierpienia, którego ludzie tam doświadczyli. Przechodząc kolejne bloki nie mogliśmy wprost uwierzyć, że działo się to naprawdę. Zdjęcia, ubrania, walizki, buty kobiet, mężczyzn, dzieci, które zginęły w obozie ściskały nasze serca. Wszyscy szliśmy w ciszy słuchając słów przewodniczki i dziękując,  że żyjemy w wolnym kraju.

  W Brzezince widzieliśmy wiejące wstrząsającą ciszą tory kolejowe, po których przybywały transporty ludzi idących na śmierć; drewniane baraki, które rozprzestrzeniały się na ogromnej powierzchni ziemi wskazując na ogrom człowieczej krzywdy.

  Tematyka wycieczki była smutna ale potrzebna, by uświadomić sobie zło czasów wojny oraz pamiętać o tych, co zginęli za naszą wolność.

  Wyjazd był pierwszym elementem realizowanego projektu edukacyjnego dla uczczenia 100 - lecia Niepodległości Polski. Zorganizowany przez panie Katarzynę Oryś, Andżelikę Mikszę i pana Grzegorza Warzychę. 

   

   

strona: