Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
Strona główna
 • WAKACJE !!!

  Po dziesięciu miesiącach wytrwałej  pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.

  Życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
  Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

  Dziękujemy za cały rok szkolny 2017/2018.

  Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr 1 w Działoszynie.

   

   

 • Konkurs plastyczny na plakat "Polska niepodległa"

   

  Uczniowie naszej szkoły  odnieśli sukces w gminnym konkursie  plastycznym  na plakat  "Polska niepodległa" organizowanym w czerwcu  przez Szkołę Podstawową w Trębaczewie.

  Zgodnie z regulaminem konkursu należało wykonać pracę o tematyce dotyczącej ważnego tematu -  niepodległości naszej Ojczyzny.

  II miejsce zajął uczeń klasy VI  - Kacper Bednarek

  III miejsce zajęła uczennica klasy VIIa - Klaudia Białek

  Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pani Lidii Jaszczak - nauczycielki plastyki.

  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

   

 • KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

   

   

  Na podstawie art. 13 ust. 1  i 2 i 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i  Rady (UE) 2016/679 z  dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w  związku z  przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1), zwanym dalej „RODO” prosimy o zapozannie się z klauzulą informacyjną.

   

   

 • DZIEŃ PATRONA - wyniki plebiscytu "KORCZAKI"

   

  18 czerwca 2018r. uczniowie naszej szkoły uroczyście uczcili Dzień Patrona - Janusza Korczaka. Odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy VI prezentowali twórczość i życie Korczaka - wybitnego pedagoga, autora książek i wierszy, lekarza i opiekuna dzieci. 

  Z okazji Dnia Patrona  odbył się turniej wiedzy o Januszu Korczaku, a także tradycyjnie już przeprowadzono plebiscyt na statuetki szkoły „Korczaki 2018”, które rozdano podczas akademii.


  Klasy I - III
  NAJLEPSZY PRZYJACIEL – Mateusz Kaczmarek I a
  NAJLEPSZY SPORTOWIEC – Jakub Łakomy I a
  ARTYSTKA ROKU – Sylwia Nowak III a
  NAJWESELSZY  UCZEŃ – Aleks Gumiński III b


  Klasy IV- VII 
  NAJLEPSZY PRZYJACIEL – Justyna Przybyłek IV b
  NAJLEPSZY SPORTOWIEC – Jakub Trzeciakiewicz VII b
  ARTYSTKA ROKU – Weronika Drab VII a
  NAJWESELSZY  UCZEŃ – Olga Piesik V

  GRATULUJEMY uczniom. 

   

   

 • Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej - wycieczka

    

         15 czerwca br. uczniowie klas VI  i  klasy IV b uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej. Na miejscu mogli podziwiać źródła materialne, które pozostały po kulturze przeworskiej w dolinie rzeki  Liswarty. Kultura ta istniała na naszych ziemiach  między  III w. p.n.e. - V w. n.e. i nie znała pisma. Do najważniejszych  zajęć ludzi  z tamtego okresu należała  wytwórczość metalurgiczna, przede wszystkim metalurgia żelaza. Odkryte na cmentarzysku w Mokrej pochówki ciałopalne były  bogato wyposażone. Dla zwyczajów pogrzebowych ludności kultury przeworskiej charakterystyczne było składanie do grobu, wraz ze szczątkami zmarłego, dość licznych, różnorodnych przedmiotów (zmarłego i przedmioty palono na stosie). Rodzaj wyposażenia grobowego uzależniony był przede wszystkim od płci zmarłego, a także od jego wieku w chwili śmierci oraz pozycji, jaką zajmował w obrębie swej społeczności. Wśród elementów wyposażenia grobów kobiecych wymienić należy metalowe części stroju, przede wszystkim brązowe i żelazne   fibule, tj. zapinki służące do spinania szat, sprzączki i okucia pasów, fragmenty kościanych grzebieni, stopy szkła, pochodzące zapewne z paciorków, oraz narzędzia pracy:  żelazne noże, igły, szydła i gliniane przęśliki.  Interesujący element wyposażenia pochówków kobiet stanowią metalowe, zwykle żelazne okucia oraz klucze, będące pozostałością po drewnianych skrzyneczkach. Skrzyneczki te interpretowane są zwykle jako ważny atrybut pani domu, przedmiot symbolizujący wysoki status społeczny zmarłej. Groby męskie zawierały zróżnicowane elementy uzbrojenia oraz wyposażenia wojowników, takie jak groty  broni drzewcowej, niekiedy inkrustowane srebrem, metalowe części tarcz i ostrogi, a także elementy stroju, narzędzia pracy    i przedmioty codziennego użytku, między innymi noże, nożyce oraz zestawy do krzesania ognia, składające się z żelaznego krzesiwa oraz niewielkiego odłupka krzemiennego. W  grobach męskich znaleziono też miecze importowane z terenu państwa rzymskiego.

         Wiele jeszcze grobów kultury przeworskiej nie zostało odkrytych. Jeśli znajdziesz kiedyś  w ziemi duże gliniane naczynie z przedmiotami, to pamiętaj aby tego nie niszczyć i zgłosić odpowiedniej instytucji.  Może właśnie dokonałeś kolejnego odkrycia z czasów kultury przeworskiej!

   

   

   

   

   

   

 • CZAS JAK RZEKA PŁYNIE...

   

  CZAS JAK RZEKA PŁYNIE... pod takim hasłem, w środę 20 czerwca, w godzinach popołudniowych uczniowie klas trzecich zakończyli pierwszy etap edukacji. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście pani dyrektor, wychowawcy,  rodzice i uczniowie. Montażem słowno - muzycznym podziękowali swoim paniom i rodzicom za trud włożony w wychowanie i edukację. Podczas przygotowanej prezentacji wszyscy wspominali wydarzenia z trzech minionych lat. Pani dyrektor wręczyła uczniom dyplomy ukończenia klasy trzeciej, a po występach wszyscy zasiedli do poczęstunku, przygotowanego przez rodziców trzecioklasistów. Bardzo dziękujemy rodzicom za dołożenie starań w przygotowanie uroczystości. Całość zorganizowały panie Dorota Kotynia i Ewa Mordalska.

   

   

 • DZIEŃ SPORTU

   

    

     19 czerwca 2018r. był w Szkole Podstawowej nr 1  Dniem Sportu. Uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców brali udział w grupowych rozgrywkach sportowych i konkurencjach indywidulanych  na boisku szkolnym. Uczniowie klasy VI uczestniczyli w wycieczce rowerowej nad Żabi Staw w Bobrownikach. 

        Klasy IV-VII brały udział w rozgrywkach na hali sportowej w Działoszynie. Uczniowie w zawodach międzyklasowych mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami w piłce siatkowej, koszykówce, ringo, piłce nożnej i tenisie stołowym. Rywalizacja toczyła się na trzech boiskach równocześnie i choć była bardzo zacięta i emocjonująca, to najważniejsza była dobra zabawa i dużo spalonych kalorii.
      Dziękujemy panu Piotrowi Piegzie - kierownikowi hali sportowej w Działoszynie za gościnność,   
  Radzie Rodziców  za lody dla wszystkich uczestników imprezy, nauczycielom za sędziowanie rozgrywek i opiekę nad uczniami, a przede wszystkim Wam, droga młodzieży, za liczny i bardzo aktywny udział w rywalizacji sportowej.

   

   

 • NOC W BIBLIOTECE

   

   

  W piątek 15 czerwca 2018r. odbyła się "Noc w Bibliotece". Grupa naszych uczniów spędziła ten piątkowy wieczór czytając fragmenty książek, rozwiązując różne łamigłówki, oglądając film a na zakończenie bawili się w podchody, które oczywiście okazały się  największą atrakcją. Większość zadań, jakie dzieciaki miały do pokonania związane były z wiedzą na temat naszego Patrona - Janusza Korczaka, gdyż kolejny raz "Turniej Wiedzy o Korczaku" miał formę zabawy. Na zakończenie, za dobrze wykonane zadania, na uczniów czekała słodka niespodzianka. Organizatorami tego wieczoru były panie Karina Weber i Ewa Mordalska.

   

   

 • KOTLINA KŁODZKA - wycieczka

   

  14 czerwca - w czwartek - uczniowie z naszej szkoły wraz z paniami Dorotą Kotynią, Ewą Mordalską i Beatą Różańską zwiedzali Kopalnię Złota w Złotym Stoku, gdzie zapoznali się z jej  genezą, wędrowali podziemnymi korytarzami i mogli podziwiać  jedyny w Polsce podziemny wodospad, którego długość wynosi 8 metrów. Jechali również podziemną kolejką, która wydostała wszystkich na powierzchnię. Następnie udali się do małej miejscowości Kletno, obok której znajduje się najdłuższa  w Sudetach Jaskinia Niedźwiedzia, uważana za najpiękniejszą jaskinię, w której mogli podziwiać zróżnicowane formy naciekowe – okazałe stalaktytystalagmitystalagnaty. Po drodze uczniowie zatrzymali się nad Jeziorem Otmuchowskim. Uczniowie wrócili z wycieczki zmęczeni, ale  pełni wrażeń i bogatsi  w wiadomości krajoznawczo - przyrodnicze.

   

   

   

 • JOGA - zajęcia otwarte dla rodziców

    

  W piątek 15.06.2018r. odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta z wychowania fizycznego dla  rodziców. Były to zajęcia jogi przeprowadzone w ramach zajęć pozalekcyjnych przez panią Katarzynę Gibek, a tematem przewodnim były assany związane ze zwierzętami (kot, pies, krowa, orzeł, kruk, świerszcz, kobra, wielbłąd, ryba, krokodyl, lew...).
    Obecni uczniowie z różnych klas (także 1-3) ćwiczyli wspaniale, wykazali się super sprawnością, ale ciekawostką było to, że towarzyszyli im również rodzice, którzy stanęli na matach w strojach sportowych i dzielnie, tym razem aktywnie, uczestniczyli w zajęciach. Relaks w końcowej części lekcji pozwolił pozbyć się całotygodniowego stresu i wspaniale wprowadził w weekend. Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały i wyrazili gotowość zaprzyjaźnienia się z jogą.

   

   

   

 • „BAWIMY SIĘ Z JEDYNKĄ” – czyli festynowy zawrót głowy

   

   

  W dniu 8 czerwca 2018 roku spotkaliśmy się na corocznym festynie szkolnym, który opływał we wszelkie atrakcje. Mogliśmy zobaczyć doskonałe występy naszych zdolnych uczniów poprzez śpiew, taniec, grę na instrumentach, przedstawienia oraz bardzo efektowny pokaz mody w barwie nietuzinkowych strojów wykreowanych na tę właśnie okazję.

  Mieliśmy również przyjemność gościć uczniów z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w profesjonalnym przedstawieniu teatralnym pt. „Działoszyn 22 km”, którego premiera na jesień.

  W czasie festynu odbywały się rozgrywki, konkursy sportowe, w których brali udział rodzice z dziećmi. Najlepsze osiągnięcia zostały nagrodzone dyplomami, które pozostaną niezapomnianą pamiątką na lata.

  Gościli u nas również Państwo ze szkoły „Jamb”, którzy zaprezentowali pokaz na trampolinach, po czym zaprosili do zabawy dzieci, które mogły dać upust swojej energii skacząc ile sił w nogach i radości w duszy. Była to niesamowita atrakcja, ponieważ kolejka na trampoliny nie miała końca.

  Zajęcia na trampolinach odbywają się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie we wtorki i czwartki dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy!

  Artystyczno-rekreacyjna całość festynowa nie obyłaby się bez pyszności, które mogliśmy konsumować podczas rodzinno-szkolnej zabawy. Chrupiąca kiełbaska, smakowity bigosik oraz rozpływające się w ustach ciasta radowały podniebienia wszystkich „bawiących się z Jedynką”.

  Nawet się nie obejrzeliśmy, gdy nadszedł czas pożegnania, bo „wszystko co dobre, szybko się kończy” lecz  zapraszamy na kolejny rok, a zobaczycie, czym jeszcze możemy Was pozytywnie zaskoczyć!

   

   

 • WIECZÓR FILMOWY W JEDYNCE

   

   

  25  maja 2018 roku wychowawcy klas siódmych: Grzegorz Warzycha i Katarzyna Oryś zorganizowali wspólnie z uczniami wieczór filmowy, by uczcić Dzień Dziecka.

  W sali nr 4 na górnym korytarzu przygotowaliśmy projektor, rozłożyliśmy materace, zasłoniliśmy żaluzje i w godzinach: 18.00 do 22.00 oddaliśmy się pasji filmowej. Obejrzeliśmy bardzo wzruszający film o motywach winy i kary, o potędze miłości i przebaczania, o esencji życia codziennego, o pojęciu dobra i zła. Mamy nadzieję, iż uczniowie będą mogli wykorzystać odnalezione w nim konteksty na egzaminie ósmoklasisty.

  By nie tylko dusza była pocieszona, a ciało również się radowało, zamówiliśmy pizzę, którą ze smakiem skonsumowaliśmy opowiadając o wrażeniach, refleksjach i  metaforyce filmu.

  Gdy wieczór dobiegł końca,  rodzice przyszli po dzieci i rozeszliśmy się do domów myśląc o tym, jakie pozytywne wartości powinny nam przyświecać.    

   

   

   

 • Wycieczka nad ŻABI STAW

   

  W dniu  4 czerwca 2018 roku klasa Ia wraz z wychowawcą i rodzicami wzięła udział w wycieczce krajoznawczej do Bobrownik. Dzieci poznały osobliwości Żabiego Stawu. Przypomniały sobie legendę o tym miejscu. Podziwiały skupisko lilii wodnej tzw. grzybienia białego. Poznały nazwy gatunków żab żyjących w Żabim Stawie i ptaków tu przebywających. Utrwaliły  swoje wiadomości dotyczące etapów rozwoju żaby.  Zajęcia w plenerze odbyły się w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "STĄD POCHODZĘ".

  Następnie uczniowie udali się nad rzekę Wartę, gdzie pieczono kiełbaski nad ogniskiem. Tutaj też miały miejsce gry i zabawy ogólnorozwojowe. 

  Wycieczka była dobrą okazją do integracji zespołu klasowego i rodziców. 

   

   

   

 • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

   

   

  28 maja 2018r. w szkole odbyło się spotkanie z policjantem z komistariatu działoszyńskiego panem Mariuszem Tkaczyńskim. Brali w nim udział uczniowie klas siódmych, szóstej i piątej. 

  Podczas spotkania omawiano sprawy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży:

  - zagrożeń wynikających z nieumiejętnego korzystania z internetu,

  - używek,

  - ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

  Policjant przedstawił także zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.

  Prosimy uczniów o zapamiętanie cennych wskazówek.

  PAMIĘTAJCIE, Wasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od WAS!!!

   

   

   

 • DZIEŃ DZIECKA

   

   

  Życzymy dzieciom wszystkiego najlepszego, szczęścia i radości,
  aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i aby trwało jak najdłużej!

      

 • PIKNIK Z POMPĄ

   

  31 maja odbył się piknik na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Działoszynie. Wśród przygotowanych atrakcji mogliśmy podziwiać talenty naszych uczniów. Uczniowie klas pierwszych przygotowani przez panie Dorotę Dłubak i Beatę Różańską pięknie śpiewali. Taniec  zaprezentowały  dziewczynki ze szkolnego koła teatralnego "Szpulka" przygotowane przez panią Katarzynę Oryś i pana Grzegorza Warzychę. Nie zabrakło części wokalnej, którą możemy podziwiać dzięki pani Karinie Weber. Dziękujemy nauczycielom za promowanie naszej szkoły w środowisku lokalnym. Wkrótce w galerii ukażą się zdjęcia.

   

   

 • PRZEGLĄD WYSTĘPÓW - JĘZYK ANGIELSKI

   

  W dniu 30 maja 2018r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie odbył się Powiatowy Przegląd Występów w Języku Angielskim.

  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIa.

  Sandra Szczepaniak i Maja Witkowska zajęły III miejsce, Franciszek Graczyk uzyskał wyróżnienie.

  Gratulujemy!

   

   

   

   

 • SUKCESY PLASTYCZNE UCZNIÓW

   

  Uczniowie naszej szkoły brali udział w XIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty. Konkurs pod trudnym i  tajemniczym hasłem "Jesteśmy tym, co czynimy" zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie.

  Prace naszych uczniów prezentowały wysoki poziom, co doceniło jury konkursu. W kategorii klas VII szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych  uczeń klasy VIIb Igor Piskuła zajął I miejsce, natomiast uczennice klasy VIIa Weronika Drab i Klaudia Białek  uzyskały wyróżnienie.

  GRATULUJEMY!

   

   

 • OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SANCTA MARIA

   

   

  10  maja 2018r.  odbył się  w Częstochowie Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej "Sancta Maria" pod hasłem: "Maryja mamą naszego Narodu". W konkursie plastycznym wzięły udział uczennice: Zofia Białek, Julia Różańska, Weronika Drab i Klaudia Białek. W konkursie muzycznym naszą szkołę reprezentowały: Antonina Mordalska, Aleksandra Cieśla, Julia Makowska i Maja Witkowska.
   

  27 maja o godz. 18.00 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyła się uroczysta Gala finałowa z udziałem laureatów naszego Zespołu. Bardzo się cieszymy, że wśród tak licznego grona uczestników znaleźli się nasi wychowankowie. W konkursie plastycznym II miejsce zajęła Weronika Weronika Drab, wyróżnienie otrzymała Klaudia Białek - uczennice klasy VII, a I miejsce piosenką "Ave Maryja Jasnogórska" wyśpiewała sobie Maja Witkowska z klasy VII. Opiekunami konkursu były panie: Karina Weber i Ewa Mordalska.

  Gratulujemy i cieszymy się z sukcesów naszych uczennic.

   

   

   

 • KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

  25.05.2018

   

   

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych  osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

   

   

strona: